Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare absolvent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare absolvent

Buna dimineata!
Va scriu si eu legat de o pb cu care ma confrunt!
Vreau sa angajez un absolvent promotia 2009 si vrreau sa beneficiez de Legea 76/2002 privind 1 salar minim pe economie pt studii medii!
Care sunt pasii pe care tre sa ii urmez?
Aboslventa e din alt oras si stiu ca tre sa isi depuna intai dosarul la AJOFM din oras la ea si eu apoi sa depun la AJFOM ca este un loc vacant la mine la firma ,dupa care tre sa fac o conventie cu Ajfom...intrebarea mea ar fi...ca sa declar locul vacant unde ma duc?la Ajfom unde are sediul firma sau in orasul unde are depus absolventa dosarul pt somaj?La fel conventia la care Ajofm o fac?De la sediul firmei sau din oras la ea?
Multumesc mult!
actele se fac la AJOFM ul unde are firma sediul
Nu stiu bine care e regula..aboslventa tre sa depuna dosarul la somaj si dupa citeva zile pot sa o angajez sau tre sa ia macar 1 luna somaj si dupa asta tre sa o angajez sa beneficez de lg 76?Absolventa depune dosarul in cautarea unui loc de munca la AJFOM din orasul ei sau din orasul unde am eu sediul(in alt oras)?
Va multumesc pt sfaturile utile
Ca sa puteti beneficia de subventie, nu este necesar ca absolventa sa fie inscrisa in cautarea unui loc de munca. In schimb, daca se inscrie in cautarea unui loc de munca ( la AJOFM unde are ea domiciliul), poate si ea sa beneficieze de anumite facilitati (vedeti legea 76/2002).
Deci sa inteleg ca am obligatia sa depun la AJFOM de unde am sediul locul vacant si apoi absolventul vine la mine si apoi fac un dosar pt angajare cu care ma duc la Ajfom si fac comventia?Nu tre sa mai depuna si ea un dosar ca,cauta un loc de munca?Stiam ca tre sa o preiau din somaj..poate ma insel!
Multumesc!
Da, ati inteles bine. Obligatia de care vorbiti se refera la celelalte categorii pentru care puteti beneficia de subventie (persoane peste 45 ani, unici intretinatori de familie, etc).
Repet, daca absolventul se inscrie la AJOFM unde are domiciliul, va primi niste banuti:
Art. 73^1. - (1) Absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, în situaţia în care se angajează cu program normal de lucru, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o primă de încadrare egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării.
(2) Absolvenţii cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţie de şomaj şi se angajează în perioada de acordare a indemnizaţiei, în condiţiile prevăzute la alin. (1), beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o sumă egală cu indemnizaţia de şomaj la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, până la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacă nu s-ar fi angajat.
(3) Drepturile prevăzute la alin. (2) se acordă absolvenţilor care îşi menţin raporturile de muncă sau de serviciu pentru o perioadă de cel puţin 12 luni de la data angajării.