avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa devin proprietar fara a dezbate succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa devin proprietar fara a dezbate succesiunea?

Cum devin proprietar in situatia in care unchiul sotiei vrea sa ne faca acte dar in certificatul de mostenitor apare el si mama sa care e decedata Cum ocolesc taxa de succesiune dupa moartea mamei sale pentru a ramine singur mostenitor apoi sa ne faca acte si ce acte trebuie sa ne faca pentru ca ulterior sa nu mai fie nevoie sa facem alte demersuri sa intram direct in proprietete
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 20:29, 8 Mai 2015
Daca nu are mostenitori, sa va faca testament de mana.
:rtfm:Interventie moderator.
Am rugamintea sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament), iar in masura in care mai veti nelamuriri/suplimentare legate de acest subiect, sa continuati discutia aici folosind optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
cherciu a scris:

Cum devin proprietar dupa decesul actualilor proprietari fara a dezbate ulterior succesiune Testament ,act de vanzare -cumparare, donatie ?
Cum este mai usor ocolind preturile exorbitante al taxei de succesiune?

eu.ro.lex a scris:

Nu puteti obtine dreptul de proprietate fara dezbaterea succesiunii.


Ocoliti taxa daca nu vreti acea proprietate. Altfel, trebuie platita. De unchi.
Ocolirea de taxe e ilegala... actele pot fi anulate.
unchiul sotiei poate dezbate succesiunea in instanta , si costurile sunt mai mici .
ulterior, poate sa va faca contract de v-c rezervandu-si dreptul de uzufruct sau testament .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnat la o pedeapsa cu executare-urmarire interpol? cristy444 cristy444 Buna seara va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Sunt condamnat la 3 ani si 1 luna cu executare si sunt plecat in anglia de 2 ani si nu vreau sa ma predau ... (vezi toată discuția)
Mostenire sot supravietuitor mariobelioglu mariobelioglu Buna seara.As dori un raspuns daca se poate la o problema cu mostenirea de la mama,moarta acum 2 ani.Mama s-a casatorit cu actualul sot in 1982.El are 2 fete ... (vezi toată discuția)
Divort fara partaj si succesiune NellyN NellyN In anul 1985 am cumparat un apartament impreuna cu fostul meu sot de care m-am despartit in.anul 2000 Dupa divort nu am facut partaj pentru ca ulterior ne-am ... (vezi toată discuția)