Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa devin proprietar fara a dezbate succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa devin proprietar fara a dezbate succesiunea?

Cum devin proprietar in situatia in care unchiul sotiei vrea sa ne faca acte dar in certificatul de mostenitor apare el si mama sa care e decedata Cum ocolesc taxa de succesiune dupa moartea mamei sale pentru a ramine singur mostenitor apoi sa ne faca acte si ce acte trebuie sa ne faca pentru ca ulterior sa nu mai fie nevoie sa facem alte demersuri sa intram direct in proprietete
Daca nu are mostenitori, sa va faca testament de mana.
:rtfm:Interventie moderator.
Am rugamintea sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament), iar in masura in care mai veti nelamuriri/suplimentare legate de acest subiect, sa continuati discutia aici folosind optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
cherciu a scris:

Cum devin proprietar dupa decesul actualilor proprietari fara a dezbate ulterior succesiune Testament ,act de vanzare -cumparare, donatie ?
Cum este mai usor ocolind preturile exorbitante al taxei de succesiune?

eu.ro.lex a scris:

Nu puteti obtine dreptul de proprietate fara dezbaterea succesiunii.

Ocoliti taxa daca nu vreti acea proprietate. Altfel, trebuie platita. De unchi.
Ocolirea de taxe e ilegala... actele pot fi anulate.
unchiul sotiei poate dezbate succesiunea in instanta , si costurile sunt mai mici .
ulterior, poate sa va faca contract de v-c rezervandu-si dreptul de uzufruct sau testament .