avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare parte mostenire

Bunä ziua.
Pärintii mei detin un apartament in Romania.
Eu sunt cetätean geman, domiciliat in Germania, cäsätorit cu o cetäteanä germanä. Nu avem contract matrimonial.
Ce trebuie sä fac, de ce acte am nevoie si unde sä le intocmesc pentru a renunta la partea de mostenire in favoarea fratilor mei?
Un week end pläcut.
Cel mai recent răspuns: GigiMarga42 , utilizator 13:31, 10 Mai 2015
Daca vreti sa renuntati la mostenirea dvs. dati declaratie la notar sau la consulat.
Mai am nevoie de un alt act (contract matrimonial)?
Nu.nnSotia nu are drept la mostenirea dvs.nAdica nu se imparte cu ea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Mai 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
aveti doua posibilitati:
1. va deplasati in tara la data fixata de notar in vederea dezbaterii succesiunii si dati declaratie la notar , de renuntare la succesiune
2. puteti da declaratie de renuntare la succesiune si la consulat . o sa va trebuiasca certificatul de deces al defunctului .
Multumesc pentru räspunsuri.
Mä pot deplasa la consulat chiar dacä nu sunt cetätan roman??? Am specificat mai sus cä sunt cetätean german.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare proprietar apartament GigiMarga42 GigiMarga42 Dragä comunitate, Fratii mei si cu mama doresc sä schimbe proprietatea apartamentului detinut de mama. Eu si fratii mei urmand a fi noii proprietari. Marea ... (vezi toată discuția)
Renuntare succesiune dandin dandin mama si fratele meu vor sa renunte la succesiunea dupa tatal nostru in favoarea mea.fratele este stabilit in germania si din cauza pandemiei nu poate sa revina ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire Mona007 Mona007 ce acte trebuie sa intocmeasca un cetatean Austriac pt a renunta la mostenire in favoarea surorii cetatean Roman? (vezi toată discuția)