Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare parte mostenire

Bunä ziua.
Pärintii mei detin un apartament in Romania.
Eu sunt cetätean geman, domiciliat in Germania, cäsätorit cu o cetäteanä germanä. Nu avem contract matrimonial.
Ce trebuie sä fac, de ce acte am nevoie si unde sä le intocmesc pentru a renunta la partea de mostenire in favoarea fratilor mei?
Un week end pläcut.
Daca vreti sa renuntati la mostenirea dvs. dati declaratie la notar sau la consulat.
Mai am nevoie de un alt act (contract matrimonial)?
Nu.nnSotia nu are drept la mostenirea dvs.nAdica nu se imparte cu ea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
aveti doua posibilitati:
1. va deplasati in tara la data fixata de notar in vederea dezbaterii succesiunii si dati declaratie la notar , de renuntare la succesiune
2. puteti da declaratie de renuntare la succesiune si la consulat . o sa va trebuiasca certificatul de deces al defunctului .
Multumesc pentru räspunsuri.
Mä pot deplasa la consulat chiar dacä nu sunt cetätan roman??? Am specificat mai sus cä sunt cetätean german.