avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire

ce acte trebuie sa intocmeasca un cetatean Austriac pt a renunta la mostenire in favoarea surorii cetatean Roman?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2023
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:08, 18 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu observatia ca in Romania un mostenitor nu poate renunta la mostenire IN FAVOAREA CUIVA, ci renunta pur si simplu, daca cetateanul austriac vrea sa renunte va trebui sa faca o declaratie scrisa, autentica, in fata unui notar roman sau la consulatul Romaniei, dupa care o va trimite notarului/ instantei care se ocupa de succesiune.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concret unde se dezbate succesiunea in Austria sau in Romania,deoarece fiecare tara detine norme distincte

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,numele meu este adrian si asi dori sa ma lamuriti intr-o ... palade adrian palade adrian Buna ziua,numele meu este Adrian si asi dori sa ma lamuriti intr-o problema daca se poate.Este vorba despre o mostenire in urma unui deces.Suntem doi ... (vezi toată discuția)
Renuntare succesiune dandin dandin mama si fratele meu vor sa renunte la succesiunea dupa tatal nostru in favoarea mea.fratele este stabilit in germania si din cauza pandemiei nu poate sa revina ... (vezi toată discuția)
Succesiune ambrozia ambrozia Unul dintre cei trei frati mostenitori este plecat in America si vrea sa renunte la mostenire in favoarea celorlalti doi, ce acte trebuie sa trimita pentru ... (vezi toată discuția)