Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire

ce acte trebuie sa intocmeasca un cetatean Austriac pt a renunta la mostenire in favoarea surorii cetatean Roman?
Manuela Rășină, administrator
Cu observatia ca in Romania un mostenitor nu poate renunta la mostenire IN FAVOAREA CUIVA, ci renunta pur si simplu, daca cetateanul austriac vrea sa renunte va trebui sa faca o declaratie scrisa, autentica, in fata unui notar roman sau la consulatul Romaniei, dupa care o va trimite notarului/ instantei care se ocupa de succesiune.
Concret unde se dezbate succesiunea in Austria sau in Romania,deoarece fiecare tara detine norme distincte