Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

Sunt pensionat pt. limita de varsta la 55 de ani. Sotia, inainte de deces, indeplinea conditiile de pensionare, insa timpul nu asteapta...
De la casa de pensii mi s-a spus sa solicit pensia de urmas la implinirea varstei de 65. E corect? Stie cineva sa ma indrume? Multumesc
1. Daca sunteti deja pensionar nu mai puteti beneficia si de pensie de urmas.

2. Aveti posibilitatea sa alegeti intre pensia dvs. si pensia de urmas, care va este mai convenabila.
Daca jumatate din pensia de urmas e mai mare decat pensia dvs. puteti opta pentru cea mai avantajoasa, asa cum v-a spus d-nul Tudor Valeriu, dar daca pensia de urmas e mai avantajoasa atunci puteti opta pt. aceasta abia la implinirea varstei de 65 ani.