Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dreptul de a studia dosarul in faza de urmarire ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dreptul de a studia dosarul in faza de urmarire penala- model cerere

Dacă ești subiect pasiv într-o infracțiune de ultraj și vrei sa studiezi actele din dosar unde mergi sa le vezi la parchet sau la politie, competenta fiind a politiei, trebuie sa întocmești vreo cerere în acest sens, va rog să-mi răspunde-ți?
Ati scris"subiect pasiv",probabil ca,sunteti parte vatamata.Conform art.81,alin.(1) lit.e) NCPP"In cadrul procesului penal,partea vatamata,are urmatoarele drepturi:
e)dreptul de a consulta dosarul,in conditiile legii;
Ca atare, veti formula cerere de consultare a dosarului la organul judiciar la care se afla dosarul.
Adica sa intelegem ca dvs sunteti persoana vatamata?
La ultraj, urmărirea penală se efectuează, în mod obligatoriu, de către procuror, reveniti cu detalii.
Politistii vor ca procurorul sa se ocupe de aprobarea cererii de studiere a dosarului si sa o depuneti la parchet.
Nu le plac nici la procurori astfel de cereri...si dureaza destul de mult din ce am inteles de la altii...

Eu inca nu am facut nicio cerere de acest fel intrucat nu m-a interesat si nici nu am fost platit pentru asa ceva dar am intrebat de curiozitate ca sa stiu cat de repede ma pot misca in caz de necesitate.
La cum se misca lucrurile trebuie actionat in mare viteza ca sa se obtina ceva rapid si e cam deranj...

Pe vechea lege cu siguranta ca mergea mult mai rapid decat merge acum din cate observ eu asa doar ca sa trag o prima concluzie pentru o eventuala necesitate urgenta...
Personal am multe cereri depuse, raspunsul vine relativ repede, pana intr-o luna de zile, procurorul admite sau respinge cererea de consultare prin ordonanta. Daca admite, obtinerea de copii se face pe cheltuiala solicitantului, iar potrivit Ordinului PICCJ-Cabinet Procuror General, tariful de copiere a documentelor solicitate este de 0,50 lei/pag, ce se achita la sediul Parchetului, anterior ridicarii fotocopiilor
Pana intr-o luna de zile imi pare timp indelungat.
Eu la 2-3 zile sunt nemultumit...ca nu trebuie sa dureze mai mult decat...pe loc...

Atata timp cat procurorul are acces oricand la dosar consider ca si apararea are aceleasi drepturi...
Este unul din motivele pentru care inca nu am cerut scris dar am intrebat...asa de curiozitate.
Este si complicat sa depui cererea la parchet ca inseamna sa pleci de la politie la parchet si sa depui cererea si apoi sa te intorci...in aceeasi zi...sau a doua zi daca procurorul nu este la parchet...
Poate sa nu aiba timp si nici eu nu am timp sa stau dupa el.
Nu stiu daca ati inteles dar eu sunt profund nemultumit...
Si uite asa pot aparea probleme pentru ca legea este prost facuta...

Opinia mea este in sensul ca pot accepta un raspuns negativ in scris pe loc si sa imi interzica accesul la dosar dar nu sa astept nu stiu cat timp ca sa imi aprobe o cerere care este simpla si nu are la ce sa se gandeasca ca sa o aprobe.In 2-3 minute si sa se poata lamuri situatia.
Treba este ca ei pun bete in roate...si asta nu imi place deloc...

Eu am vazut ce fete fac cand le zic de cerere de studiu...
Au ramas cu aceeasi mentalitate si legea noua mai mult ii ajuta pe ei decat apararea...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat