Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum il trec pe viitorul meu sot in contractul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum il trec pe viitorul meu sot in contractul de proprietate al imobilului?

Am 47 de ani,sint necasatorita si am un apartament cumparat de mine,totodata sint intr-o relatie pe care vreau sa o legalizez adica sa ne luam starea civila.am cazut de comun acord sa imi dea jumatate din costul apartamentului si sa il trec si pe el pe contract,vreau sa stiu cum trebuie sa procedam ca sa fim amandoi pe contractul de vanzare cumparare a apartamentului,multumesc
Daca chiar trebuie/vreti sa faceti ceea ce scriti mai sus (luati un brake si mai ganditi), juridic este simplu:
- faceti un act de vanzare-cumparare pentru o cota indiviza de 50% din apartamentul Dvs. si luati banii (remarcati ca banii provin din vanzarea unui bun propriu inainte de casatorie deci si banii in speta sunt tot bun propriu)
Succes.