avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa auto 2008
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa auto 2008

Respectuos va rog sa ma lamuriti daca este valabila prescriptia in cazul restituirii taxei pentru poluare?
TAXA A FOST PLATITA IN 2008, SE MAI POATE RECUPERA?
Cu multumiri ....
Ultima modificare: Marți, 12 Mai 2015
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 07:43, 14 Mai 2015
~ Conținut șters la cerere ~
avocat-PaulaPetean a scris:

Da, opereaza prescriptia de 5 ani.
In opinia mea nu se mai poate restitui o taxa de poluare platita in anul 2008


Si totusi din hotararea C.J.U.E. in cauza Manea, pronuntata la data de 14.04.2015 reiese foarte clar ca, taxele platite in perioada 2007-2013 trebuie restituite cu dobanda iar scutirea de la plata timbrului de mediu in cazul vanzarii autovehiculelor pentru care s-a achitat taxe de poluare, declarate incompatibile cu normele comunitare, nu inlocuieste obligatia statului la restituirea acestor taxe .
Din aceste prevederi reiese actualitatea obligatiei de restituire a taxelor achitate in perioada 2007-2013, iar cum normele comunitare au prioritate in fata celor interne, ar trebui sa fie de stricta aplicare, fara luarea in considerare a unor dispozitii interne cum sunt cele privitoare la prescriptie .
~ Conținut șters la cerere ~
vom incerca pana la capat . Va multumesc pentru opinii.
Respect deosebit.
avocat-PaulaPetean a scris:

Stiu de hotararea Manea... insa sunt curioasa cum vor aplica instantele acele dispozitii...
Insa daca persoanele sunt dispuse sa riste cel putin taxa judiciara de timbru... Se poate incerca.
Eu am avut in practica situatii in care s-a respins pe prescriptia de 5 ani... anterior hotararii Manea.


Parerea mea este ca s-ar putea incerca varianta revizuirii, in baza hotararii din cauza Manea si a art.21 alin.2 din Legea nr.554/2004, pentru hotararile respinse pentru cereri prescrise .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbrul de mediu = ilegal ? gigelas gigelas Buna dimineata, Am inteles eu bine ? Timbrul de mediu a fost declarat ilegal (OUG nr.9/2013) de CJUE,in cauza c-331/13 Nicula (15.10.2014) ? Stie cineva cu ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru de mediu costygrigo costygrigo se poate recupera taxa timbru de mediu platita in 2014? sunt din Tulcea. (vezi toată discuția)
Recuperare taxa inmatriculare auto vinczeelisabeta vinczeelisabeta Am cumparat o masina in iulie anul 2007 pentru care am platit o taxa de inmatriculare 5300 lei.In anul 2008 am depus cerere la finante pentru recuperarea taxei ... (vezi toată discuția)