Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere legale

Buna! As dori sa stiu daca in zilele libere legale angajatorul te poate obliga sa lucrezi. Multumesc!
In principiu nimeni nu te poate obliga.
Doar te poate ruga si "sfatui prieteneste" sa vi la munca pentru binele societatii caci aceasta (societatea) daca nu se simte bine ar putea concedia unii salariati.
Pe de alta parte, cei care "nu trag cu firma" s-ar putea trezi, in timp, cu complicatii la locul de munca.
In particular, este o intrebare complexa la care trebuie sa va raspundeti singur.
Nicio persoana nu poate fi obligata sa munceasca intr-un anumit loc.

In situatia in care o persoana lucreaza intr-o zi de sarbatoare legala, atunci angajatorul are obligatia de a acorda o zi libera in termen de 30 de zile de la acea data.
In caz contrar, va trebui sa-i plateasc un spor la salariu ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic