Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Deontologie avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Deontologie avocat

Buna ziua. Mama a cumparat o locuinta de la un avocat. Ea locuieste impreuna cu parintii ei. De curand au aparut dispute legate de contractul de vanzare-cumparare in care apare doar mama, dar bunicii vor si ei sa fie trecuti in acte. Intrebarea mea: este deontologic ca acest avocat sa aleaga o parte (mama sau bunicii)? Legal o poate face? Ce consecinte pot aparea daca se implica si nu are dreptul?
Va multumesc....
nu e nici o problemă de reprezentare a niciuneia din părți.
Ce parte sa aleaga.. e vanzator si mama e cumparator. De ce ar vrea bunicii sa fie in acte..ei au dat banii ?
daca se va ajunge in instanta- mama si bunici , avocatul va fi chemat sa zicem, in calitate de vanzator, de martor, nu va reprezenta/ asista vreo parte.
gi-jane2, moderator
Nu am inteles la ce va referiti.
Avocatul poate aparea una din parti daca asta va intereseaza.
Daca este martor nu poate apara pe nimeni.