avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Asistent maternal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Asistent maternal

Buna seara. Mama mea este asistent maternal pe perioada determinata de 3 ani. Din aprilie 2019 are copii in grija deci mai are 2 ani din contract.
Mama are casa cu contract de vindere si cumpărare cu obligație de a îngriji persoana de unde a cumpărat casa. Bunica mea ia dat casa si doreste intretinere. Mama mea vrea sa o îngrijească, pt ca sta in aceiasi curte cu noi,insa bunica refuza si ia promis ca o va lasa fara munca.
Intrebarea mea este urmatoarea.
Faptul ca mama mea o are întreținere pe bunica o poate afecta sa ii ia copii, sa ii desfacă contractul de munca, daca bunica mea ii face plângere. Bunica mea a semnat anul trecut ca este de acord ca mama sa ia copii in plasament. Insa acu acum este influentata de un fiu al ei sa o lase pe mama pe drumuri. Ce se poate face sa nu o afecteze pe mama. Va rog sa imi spuneți, sunt foarte dezamăgită.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:08, 7 Iulie 2020
Cel mai bine ar fi să discute din vreme cu un avocat. Să fie pregătită pentru orice...
Nu așteptați să discutați cu un avocat doar atunci când se ivește un litigiu.
De multe ori, litigiile pot fi evitate, tocmai pentru că v-ați informat la vreme.
Consultația costă ... mai nimic, iar procesul o căciulă de bani.
Iar soarta acestui fel de dispută depinde de multe, foarte multe, amănunte... (din și despre viața celor implicați).

Ultima modificare: Vineri, 3 Iulie 2020
romascanu, moderator
Bunica are si drept de abitatie sau de uzufruct ?
Incercati si dvs sa vorbiti cu bunica, sa o calmati- ca mama sta cu ea, ca o ingrijeste, ca o va ingriji, ca nu o sa vina fiu-sau sa aiba grija de ea, ca e pacat si de copiii aceia, sa isi schime asitentul.. chestii de genul asta.
Mama sa stranga probe ca are grija de ea, bonuri/ martori.
Din pacate, daca are drept de abitatie sau de uzufruct pe taoata casa,poate cere evacuarea mamei si atunci, ii pica si contractul.

Mama are alta locuinta in afara de cea de la bunica?
Important de stiut daca este contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct sau cintract de intretinere.
Daca mama nu are alta locuinta si bunica are dreptul de proprietate/uzufruct viager pentru toata(e) locuinta (ele), poate sa nu semneze acordul pentru intretinerea copiilor in acea locuinta.
Are contract doar de întreținere.

Romică Stoica a scris:

Mama are alta locuinta in afara de cea de la bunica?
Important de stiut daca este contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct sau cintract de intretinere.
Daca mama nu are alta locuinta si bunica are dreptul de proprietate/uzufruct viager pentru toata(e) locuinta (ele), poate sa nu semneze acordul pentru intretinerea copiilor in acea locuinta.

si nu exista alta clauza ?
verificati contractul. asta ar fi bine, ca poate sta acolo cu copiii.
dar ma mir sa nu aiba din moment ce i-a trebuir acordul mamei sa ia copiii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare-cumparare paula38 paula38 Buna ziua,problema mea este urmatoarea,in anul 1998,bunica cumpara o casa ,iar in contract mama isi rezerva dreptul de a locui intr-o camera,si la notariat ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare, paula38 paula38 Buna ziua ,situatia mea este urmatoarea,in urma cu 10 ani bunicii mi-au vandut un imobil cu clauza de intretinere,intre timp bunicul a murit ,in contract este ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! se da urmatoarea situatie: in urma cu mai multi ani, ... talidae2000 talidae2000 Buna ziua! Se da urmatoarea situatie: in urma cu mai multi ani, bunicii mei materni au facut unchiului meu un contract de intretinere (acesta si familia lui: ... (vezi toată discuția)