avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorare capital social cu sumele aduse ca aport
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorare capital social cu sumele aduse ca aport

am un srl cu 200 ron capital social.In primele luni toate cheltuielile au fost platite de mine, din bani personali.
toate aceste sume prin care practic am imprumutat societatea pot fi folosite la majorarea capitalului social?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 17:17, 14 Mai 2015
In principiu, DA
Depinde:
- ce s-a cumparat cu acesti bani
- ati facut un act de imprumut, finantare intre Dvs. si firma

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare depunere+retragere capital social dona77 dona77 Inregistrarea aportului capitalului social pentru un SRL nou infiintat se face direct in 5121, sau in 5311 (dupa imprumutarea firmei de catre ... (vezi toată discuția)
Creditare firma- marire capital social claudiaP claudiaP Buna ziua, As dori un sfat in legatura cu stingerea unui sold foarte mare a creditarii unei societati. Inteleg ca as putea sa maresc capitalul societatii ... (vezi toată discuția)
Bani pentru firma Mihai GMV Mihai GMV Bună ziua. Dacă o să-mi deschid o societate, deschizând un cont la banca pentru firma, cum pot capitaliza societatea din aporturi personale? In sensul la ... (vezi toată discuția)