Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte proprietate fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte proprietate fara succesiune

Buna ziua,

As dori sa aflu informatii legate de cum trebuie procedat in cazul unei mosteniri.
Recent a decedat tatal si bunica sotului meu, iar situatia pe care au lasat-o in urma este una putin complicata.
A ramas casa, unde momentan locuieste soacra mea impreuna cu tatal acesteia. Proprietar este talal si am dori sa facem acte de proprietate pentru aceasta casa pe numele soacrei mele. Una din intrebarile mele ar fi, este posibil sa se faca un act de vanzare cumparare fara sa se mai faca succesiunea.
Soacra mea mai are o sora care nu are pretentii la aceasta casa.

Mai avem o nelamurire...
Socrul meu este trecut drept coplatitor la apartamentul pe care sotul meu l-a dobandit printr-un credit prin programul prima casa. Proprietarul este sotul meu, insa am dori sa aflum ce se intampla acum, dupa deces...

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc!
Nu puteti dispune de bunuri pana nu dezbateti succesiunea si nu intabulati bunurile in CF