Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Imobiliare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Imobiliare

Am o casă construită între anii 1987 1993 fără autorizaţie pe pământul bunicilor. Ei au titlul de proprietate pe teren. Care ar fi procedeul pentru a putea intra în posesie cu acte în regulă , asupra terenului şi a casei.-intabulare, cadastru.
trebuie sa faceti in instanta o actiune prin care sa se constate ca ati devenit proprietar pe casa prin accesiune imobiliara. Aceasta actiune trebuie facuta in numele proprietarilor terenului. In cadrul procesului cereti ca expertiza ce se va efectua sa fie avizata OCPI ca sa preintampinati eventuale probleme ulterioare