Forum Discuţii juridice Executare silită Termen prescriere executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Termen prescriere executare silita

Sunt executata silit in urma unui proces pe pretentii. Cel care m-a actionat in judecata a obtinut incuvintarea executarii silite in mai 2012. Eu nu am bunuri pe numele meu si nici conturi , dar am fost angajata , iar salariul i-l primeam numerar. In octombrie 2013 am intrat in prenatal si firma unde am lucrat a primit o somatie de poprie pe salariu, eu fiind deja in concediu. Puteti sa-mi spuneti in cat timp se prescrie executarea si de cand? Nu am platit executorului nici un leu si nici celui care m-a dat in judecata. Am fost sunata si le-am spus ca sunt in maternitate si ca nu am bani sa le dau si nici bunuri. Zilele trecute m-a sunat avocat celui in cauza sa-mi spuna ca voi fi executata mult timp de acum incolo, pana isi recupereaza banii.
Astept raspunsul d-voastra!
Termenul de prescriptie este de 3 ani
Termenul de prescriptie se intrerupe si se reia prin orice act emis de executorul judecatoresc la staruinta creditorului,astfel incat procedura de executare silita se poate desfasura pe parcursul mai multor ani
~ Conținut șters la cerere ~