avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Programul Prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Programul Prima casa

Buna ziua!

Sotul meu detine 3/8 dintr-un apartament in urma unei succesiuni!
Va rog sa-mi spuneti daca putem intra in programul Prima casa,avand in vedere ca el este proprietar la apartamentul acela.

vA MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: romibaro , utilizator 10:33, 17 August 2009
Buna ziua!

Astept si eu cu sufletul la gura un raspuns la aceasta intrebare, mai ales ca si eu sunt oarecum in aceeasi situatie. Urmare decesului tatalui meu ar trebui sa fiu coproprietara cu mama pe apartamentul rama(nu tin mortis) si pe 1/3 din casa batraneasca a bunicilor mei(din chirpici in varf de deal). Sunt curioasa daca ma poate afecta in vreun fel acest lucru. Dar daca dau declaratie ca nu detin in proprietate niciun fel de locuinta - pt ca nu detin- , dezbaterea mostenirii nu a fost facuta INCA.
Oare poate fi considerat fals in declaratii?
Va multumesc anticipat!
@ Lee Ana

Dumneavoastra nu detineti o proprietate intrucat succesiunea primita de sotul dumneavoastra este bunul sau propriu. solutia ar fi sa contractati creditul +prima casa+ dumneavoastra iar sotul sa fie, eventual, coplatitor.
KRISINA a scris:

Buna ziua!

Astept si eu cu sufletul la gura un raspuns la aceasta intrebare, mai ales ca si eu sunt oarecum in aceeasi situatie. Urmare decesului tatalui meu ar trebui sa fiu coproprietara cu mama pe apartamentul rama(nu tin mortis) si pe 1/3 din casa batraneasca a bunicilor mei(din chirpici in varf de deal). Sunt curioasa daca ma poate afecta in vreun fel acest lucru. Dar daca dau declaratie ca nu detin in proprietate niciun fel de locuinta - pt ca nu detin- , dezbaterea mostenirii nu a fost facuta INCA.
Oare poate fi considerat fals in declaratii?
Va multumesc anticipat!

Sfatul meu este inca sa nu dezbateti succesiunea , sa accesati programul Prima Casa ,sa obtineti creditul si dupa aceea sa dezbateti succesiunea.
daca dati acea declaratie nu este nici o infractiune cata vreme o faceti inainte sa aveti certificatul de mostenitor.Daca insa o faceti dupa ce vi s-a eliberat certificatul de mostenitor savarsiti infractiunea de fals in declaratii!B-)
sau puteti renunta la succesiune ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eligibilitatte ,,prima casa,, mihalache70 mihalache70 Buna ziua, Urmaresc de ceva timp pe avocatnet.ro dezbaterea pe tema \"Prima casa\", pentru care va rog sa ma edificati in situatia mea: anul trecut am ... (vezi toată discuția)
Acte proprietate fara succesiune MarietaD MarietaD Buna ziua, As dori sa aflu informatii legate de cum trebuie procedat in cazul unei mosteniri. Recent a decedat tatal si bunica sotului meu, iar situatia pe ... (vezi toată discuția)
Mostenire elybuga elybuga Sotul meu avea un apartament impreuna cu fratele lui! Din cate stiu sotul meu a semnat o hartie la notar pri care ii da dreptul fratelui lui de a vinde ... (vezi toată discuția)