avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lege

in cazul despagubirilor pentru exproprierea tereului entru constructia unei autostrazi exista vreo lege care sa spuna in cat timp se poate cere in instanta despagubirea?
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 16:56, 16 Mai 2015
Legea 220/2013 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica, necesara realizarii unor obiective de interes national, judetean si local - publicata in Monitorul Oficial Partea I nr. 408/2013
Proprietarii imobilelor cuprinse în lista de expropiere trebuie să se prezinte la sediul expropriatorului în termen de 20 zile calendaristice, de la data notificării/
În termen de 5 zile expropriatorul emite decizia de expropiere. care constituie titlu executoriu.Expropiatul nemulțumit se poate plânge în instanță în termen de prescripție de 3 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 255/ 2010 robynson robynson Hotararea de guvern , numarul 960 din 9 decembrie 2015, este constitutionala,se poate ataca in instanta? Din legea 255 exproprieri (vezi toată discuția)
Expropriere Georgia.TH Georgia.TH buna ziua. am mostenit impreuna cu fratele meu un teren arabil in jud Suceava. in urma cu 2 luni am aflat intamplator ca in zona, inclusiv pe o parte din ... (vezi toată discuția)
Contestare suma despagubire pt expropriere Delia Elena  NEDA Delia Elena NEDA Buna ziua, Pentru a contesta suma oferita de stat pt expropiere (e cazul autostrazii Buc - Brasov), e musai sa ne adresam instantei? Eu am gasit in Legea nr. ... (vezi toată discuția)