Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lege

in cazul despagubirilor pentru exproprierea tereului entru constructia unei autostrazi exista vreo lege care sa spuna in cat timp se poate cere in instanta despagubirea?
Legea 220/2013 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica, necesara realizarii unor obiective de interes national, judetean si local - publicata in Monitorul Oficial Partea I nr. 408/2013
Proprietarii imobilelor cuprinse în lista de expropiere trebuie să se prezinte la sediul expropriatorului în termen de 20 zile calendaristice, de la data notificării/
În termen de 5 zile expropriatorul emite decizia de expropiere. care constituie titlu executoriu.Expropiatul nemulțumit se poate plânge în instanță în termen de prescripție de 3 ani