Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua, sunt divortata, de 10 ani, dar locuiesc cu fiica mea majora in aceeasi casa, deoarece nu am facut partajul. Fostul sot a plecat in strainatate, s-a recasatorit intre timp, iar acum a luat-o in spatiu pe actuala sotie si a adus-o sa locuiasca cu noi, impreuna cu copilul lor, el fiind in continuare in strainatate.Stiu ca are si el dreptul sa locuiasca in aceeasi casa asa cum am si eu, dar intrebarea mea este, poate lua in spatiu, fie ea si sotia lui, fara acordul meu?
Va multumesc
Daca imobilul nu este partajat aveti drept de proprietate in devalmasie si pentru orice actiune facuta de unul dintre coproprietari se presupune ca exista acordul tacit al celuilalt, mai ales in timpul casatoriei se prezuma acest lucru, acum daca nu mai sunteti casatoriti puteti semnala ca nu sunteti de acord si probabil va trebui in continuare sa transati problema si sa iesiti din indiviziune facand partajul, daca nu exista conditii (bani pentru partaj) puteti cere ajutor judiciar.