Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare certificat atestare a dreptului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare certificat atestare a dreptului de proprietate

Ma puteti ajuta, va rog, in urmatoarea problema?
Unei societati pe actiuni i s-a emis un certificat de atestare a dreptului de proprietate asupra unei suprafete de teren.
Problema este ca desi documentatia depusa in vederea eliberari acestui certificat specifica exact suprafata de teren aflata in proprietate exclusiva si suprafata aflata in proprietate indiviza (drumul de acces la proprietate), in certificat a fost scrisa suprafata totala ca teren (inclusiv drumul) ca fiind in proprietate exclusiva, fara a face distinctie intre tipurile de proprietate (exclusiva si indiviza).
La intabularea dreptului de proprietate ne-a fost respinsa documentatia tocmai din acest motiv.
Am incercat rectificarea prin solicitare la ministerul emitent al certificatului, iar intrucat aceasta autoritate ne-a respins solicitarea, am urmat calea contenciosului administrativ pentru anularea certificatului gresit completat si emiterea unui nou certificat in care sa se specifice corect suprafata exclusiva si cea indiviza.
In instanta ne-a fost respinsa actiune ca tardiv introdusa.
Cum pot obtine aceasta rectificare pentru a putea intabula dreptul de proprietate?
Multumesc !
Multumesc mult, Gabriel S. inca o data.
O sa incerc un recurs de indata ce mi se va comunica hotararea. Oricum nu am nimic de pierdut.
Incerc si actiunea in constatare.
Sper sa se rezolve intr-un final favorabil.
Daca mai sunt idei, nu ezitati sa le exprimati !