Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Programul prima casă, renuntare la contract dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Programul prima casă, renuntare la contract dupa semnarea lui

Bună ziua,
Î-mi cer scuze pentru că pun pentru a doua oară această intrebare, dar nu am primit nici un răspuns până acum si mi-aș dori să știu la ce mă pot aștepta.

Mă numesc C.I sunt din Galați și vă rog frumos dacă se poate să mi se răspundă la următoarea problemă.
Am inceput demersurile pentru achiziționarea unui apartament prin programul prima casă ajungănd până la semnarea contractului de vânzare - cumpărare, urmând ca banca să livreze banii către vânzător.
Problema mea ca cumpărător este că vreau să renunț la acest contract cu toate că am semnat contractul de vânzare - cumpărare și urmează ca banca să livreze banii către vânzător.
Întrebarea este cum pot renunța la contract în momentul acesta și ce se poate întâmpla cu contractul.
Mulțumesc anticipat.
Banca nu transfera banii in contul vanzatorului decat in baza ordinului de plata pe care trebuie sa il completati dvoastra.

Daca nu ati semnat pana la data prezenta ordinul de plata singura posibilitate pe care o vad este este sa discutati cat mai urgent cu banca cu privire la denuntarea contractului de credit urmand sa ramaneti doar cu paguba reprezentata de avans si cu restul de cheltuieli facute pana in prezent la care se vor adauga cele pe care le veti face cu anularea contractului de vanzare/cumparare (notariat, cartea funciara).
Este posibil sa platiti ceva si bancii pentru denuntarea contractului inainte de termen daca este prevazut asa ceva in contract.