Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare raport de expertiza topo
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare raport de expertiza topo

cum se poate anula un raport de expertiza topo intr-un dosar de granituire in conditile in care procurorul nu a acceptat probe si a dispus n.u.p. ped de art. 260 C in temeiul art.228 alin.6 C.proc.pen raportat la art.10 lit.d.C proc.pen
Primăria în ce calitate ați introdus-o în proces? D-voastră, ca și reclamant, trebuie să dovediți calitatea procesuală pasivă- ca pârât- a Primăriei, adică de ce ați ales să chemați Primăria în judecată. adică să dovediți că aceasta este obligată în raportul juridic. respectiv. În caz contrar , se va invoca excepția lipsei de calitate procesuală și cererea vă va fi respinsă.
Prin raportul de expertiză, în mod cert, instanța a stabilit ca obiectiv identificarea proprietăților.Ați inițiat o acțiune în grănițuire pe care însă nu cred că o puteți susține fără să aveți un avocat.
suprafeta din titlu este mai mare, decat suprafata din teren la reclmant si nu sau efectuat masuratori cadactrale ,expertul a invocat un plus de proprietate cu terenul vecinilor de la vest si a dat reclamantului terenul meu din nord.
Expertul judiciar execută expertiza conform obiectivelor dispuse de instanță. Expertul nu poate să atribuie el, o suprafață de teren în folosul uneia sau alteia dintre părți . Acest lucru îl va face judecătorul după ce va consulta actele și expertiza.
Mentionati, citez: "instanta a tinut cont de raport, a respins efectuarea unei contraexpertizae ,consilier expert,introducerea primariei in proces ,pe extra judiciar dovedesc adevarul pe judiciar nu."
In instanta este putin probabil ca aceasta sa aiba in vedere o expertiza extrajudiciara. Nu intelg cine v-a dat dreptate in extrajudiciar.
Numai instanta de judecata poate da o hotarare in cazul prezentat de dvs.
Daca a respins cererea de efectuare a unei contraexpertize (motivat presupun, in inchierea de sedinta)si nu a aprobat un expert consilier, rezulta ca instanta are la dispozitie toate datele necesare (documente aflate la dosar plus o expertiza judiciara) pentru a se pronunta.
expertul nu a tinut cont de obiective in raport, motiv pentru care am reclamat la procuror