Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Clasare plangere penala - procedura de cercetare a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Clasare plangere penala - procedura de cercetare a plangerii

Buna seara,
Va rog sa ma informati si pe mine intr-o problema.Pe scurt: am facut o plangere penala la parchet. Am primit raspunsul privind clasarea, dar in afara de materialul trimis nu s-a mai intamplat nimic.Nu era necesar ca pe timpul cercetarii penale sa mai fiu chemat si eu? Daca da, care art. din vechiul si noul cod de procedura penala?
Cu stima,
Este posibil sa nu fi fost întrunite condiţiile de fond şi formă esenţiale sesizării si din acest motiv sa se fi dispus direct clasarea.
Poate ne lamuriti dvs in ce temei s-a dispus clasarea.
Buna dimineata,n Va multumesc pt. raspuns si va rog sa ma iertati pt. putinele date pe care vi le-am oferit.Mai pe larg problema este urmatoarea:n -am obtinut in 2007 o sentinta definitiva si irevocabila investita cu titlu executoriu prin care cineva trebuia sa-mi dea o anumita suma de bani.n -deoarece nu a executat de bunavoie sentinta am fost obligat sa apelez la un executor judecatoresc, la sfirsitul anului 2009.n -in data de 16.01.2010,executorul judecatoresc a solicitat incuviintarea judecatoriei (dar nu cea de la sediul tertului poprit cum prevede codul de procedura civila art.373 al.2, acest lucru aflandu-l mai tarziu.).n - in data de 17.02.2010judecatoria a incuviintat executarea, iar in data de 05.03.2010 exec jud.a depus actele de infiintare a popririi, in data de 16.03.2010 i-au fost blocate conturile debitorului iar in data de 23.04.2010 am primit banii in cont.n - in data de 23.03.2010, debitorul a formulat contestatie la executare, pt. lipsa incuviintarii exec. silite de catre jud. competenta, iar in data de 27.10.2010, avand in vedere acest aspect, judecatoria a dispus anularea actelor de executare pt. lipsa incuviintarii exec. silite de la sediul tertului poprit, existand doar de la judecatoria de la sediul debitorului.n -in data de 13.08.2013 debitorul in baza vechii hotarari (de anulare a actelor) a dispus prin sentinta civila intoarcerea executarii silite si obligarea mea la restituirea sumei recursul fiind respins pt. neexistenta motivelor conf. c.pr. civila(vechi).n -deoarece, asa cum reiese si din S.C.anularea executarii prin poprire si intoarcerea executarii silite s-a facut doar din vina exec. jud.( titlul executoriu a ramas valabil) am facut plingere penala contra executorului jud., trimitand-o si eu prin scisoare recomandata la alt parchet decat la cel care trebuia, acesta prin adresa din 27.02.2015 anuntandu-ma ca a fost inaintata plangerea mea parchetului competent unde a fost inregistrat in data de 05.03.2015.nn -In dispozitia de clasare a dosarului procurorul mentioneaza ca acest lucru(clasarea) se datoreaza faptului ca de la data de 26.01.2010 cand executorul judecatoresc a solicitat incuviintarea executarii si pina la data de 05.03.2015 cand au primit ei plangerea ( de la celalalt parchet) au trecut mai mult de 5 ani. Ori conf. art. 122 c pr.pen termenele se socotesc de la data savarsirii faptei ( ce fapta penala a savarsit solicitand incuviintarea executarii).nn Avand in vedere aceasta insiruirea de date am urmatoarele intrebari: 1). De la ce data curge termanul de prescriptie al datei savarsirii faptei? De la data de 26.01.2010, 17.02.2010.,05.03.2010, 23.04.2010,27.07.2010 cand au fost anulate actele de executare,sau 13.08.2013 cand a dispus intoarcerea executarii si obligarea mea la inapoierea banilor?( Eu consider ca deabia incepand cu data de 13.08.2013 poate fi incadrat la abuz in serviciu sau neglijenta in serviciu pentru ca odata cu aceasta sentinta a aparut si prejudiciul atat material cat si moral asa cum prevede codul de procedura civila la aceste 2 articole.)
2). Unde este prevazut (la ce art. si din ce act normativ) acest lucru?

Cu stima,
Data savarsirii faptei este 05.03.2010 ,cand executorul a depus actele. Procurii v-au dus cu presul.Atat pe vechiul cod cat si pe noul cod de procedura, plangerea se considera introdusa de la data cand a fost primita de catre parchet. Chiar daca ulterior acesta la retransmis la parchetul competent.De aceea a fost inregistrat la parchet la data de 05.03.2015. Aveti in vedere cap. vii din NCP-cauzele care inlatura raspunderea penala.art.155 .Din data cand au primit plangerea pana la data cand v-au dat clasarea,prp nu au efectuat nici un act.Dpv data savarsirii abuzului in serviciu este data proprii ,nu data cand a introdus actiune in instanta.Deci nu au trecut 5 ani .
Buna ziua,
Va multumesc mult de tot pt. raspuns. Si eu sunt de aceeasi parere ca data savarsirii faptei este data de 05.03.2010, data cand exec. judecatoresc i-a comunicat debitorului instiintarea prin care i se aducea la cunostinta declansarea exec.silite, somatia de plata, impreuna cu o copie certificata a incheierii de incuviintare a exec. silite pronuntata de instanta competenta, o copie certificata a titlului executoriu.Cum eu vreau sa fac plangere la aceasta ordonanta, pt. data depunerii plangerii prealabile am dovada ca in data de 27.02.2015 ea se afla la parchet, dar cum am observat ca procurorul imi este "dusman" doream un art. un act. dintr-o lege care sa confirme ca data de 05.03.2010 este data savarsirii faptei. Trebuie sa fiu foarte clar altfel va trebui sa mai fac o plangere si la judecatorie.Spun acest lucru pt. ca desii in plangere am justificat cat se poate de clar( cu art. din legi) savarsirea faptei , la un punct din ordonanta, analizand documentele (dar numai discutia cu exec. jud.) fapta nu exista.DEci la un punct a dispus clasarea pt. implinirea termenului de raspundere penala al unei fapte care nu exista la punctul urmator?.
Ma puteti ajuta cu un art. de lege care sa motiveze alegerea datei de 05.03.2010 ca data a savarsirii faptei?
Va multumesc.
cu respect
imi cer scuze. Nu am citit tot mesajul.Nu data de 05.03.2010 are vreo relevanta.Si ca sa inteleg puteti preciza urmatoarele:1.Despre ce fapta procurorul spune ca nu exista?
2. Pentru a stabili data de la care incepe sa curga termenul de prescriptie cititi art. 152-156 din ncp,-cauze care inlatura raspunderea penala, coroborate cu art. in care este prevazuta fapta din Partea Speciala -NCP,Aveti in vedere si ce lege este mai favorabila : ncp sau vcp( aici aveti in vedere pedeapsa principala primita pentru savarsirea faptei.Legea mai favorabila inseamna scurtarea timpului petrecut in puscarie,daca pers ar primii pedeapsa cu inchisoare )3.Aveti dreptate in ceea ce priveste procurorul:daca fapta nu exista atunci nu exista termen de prescriptie.4. Din ce data hot din 2007 a ramas definitiva si irevocabila?5.Datorita acestui exect jud poate ati pierdut termenul de trei ani de a mai pune in executare hot jud.S-ar putea sa nu mai puteti solicita executarea din nou a hot din 2007.De aceea ar fi bine sa puneti o intrebare si la sectiunea de executari silite.6.Din data de 13.08.2013-27.02.2015 nu ati efectuat nici o actiune pe civil?Dar de la anularea actelor de executare 27.10.2010-13.08.2013 intoarcerea executarii silite ce s-a intamplat?Aproape dupa trei ani de zile , debitorul a solicit intoarcerea executarii silite?7. In ceea ce priveste datele de 16.01.2010, 17.02.2010,05.03.2010,23.04.2010 acestea reprezinta datele la care executorul jud. a indeplinit actele pentru care l-ati angajat.La data de 23.03.2010,adica cu o luna inainte de a primii suma ,s-a contestat executarea.Cand debitorul a primit titlul executoriu si somatia de la executor?De la acea data incepe sa curga 15 zile, cand putea sa depuna contestatia la executare.Verificati daca s-a respectat acest termen.8. Primul lucru pe care exec.trebuia sa vi-l aduca la cunostiinta era faptul daca este in masura sa puna in executare hot jud.Un exec jud.nu poate pune in executare decat dispozitivul unei hot jud care reprezinta titlul executoriu referitor la un imobil, sume de bani ce se gasesc in circumscriptia in care isi are sediul.De la inceput trebuia sa va trimita la un exec jud din circumscripita de care apartinea domiciliul debitorului,sau cel al angajatorului debitoruluiI. Intentia/prostia execu. este greu de dovedit. Si omisiunea unei informatii reprezinta tot abuz in serviciu sau inselaciune alin (3) din art.215 vcp.Pe de alta parte si judecatoria trebuia sa-si decline competenta.Poate numai cu recurs in anulare puteti sa mai faceti ceva. Sunteti pe vcp civil. 9. Aveti dreptate in ceea ce priveste data de 13.08.2013.Datorita fapului ca ,exec a omis sa va aduca la cunostiinta ca nu era competent sa solicite executarea hot, va cauzat un prejudiciu material si moral ( primesti o suma de bani si dupa trei ani trebuie sa ii restitui ,plus sumele solicitate de executor).