Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptie fapta penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptie fapta penala

Buna seara,
Am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva.Daca fapta penala o reprezinta o executare silita din ce moment incepe sa curga termenul de prescriptieal faptei? Un raspuns cat mai urgent mi-ar fi de F. mare ajutor.
Cu respect,
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara,
Multumesc mult pt raspuns si pt. promptitudine. Si care ar putea fi momentul savarsirii faptei:
- data in care a solicitat incuviintarea executarii silite
- data in care a introdus primul act de executare (somatie, poprire, etc)
- data in care a avut loc executarea propriu- zisa ( data in care banii au fost virati in contul executorului judecatoresc.
Multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara,
Fapta este abuz in serv. Pt. ca nu a avut incuviintarea de la jud. competenta, debitorul a obtinut anularea actelor de executare si ulterior intoarcerea executarii silite. Se incadreaza la art.297 c.p.p.