Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna dimineata
Intr-o executare silita, dupa vechiul cod de procedura civila, care este data savarsirii :data la care executorul judecatoresc a solicitat judecatoriei incuviintarea executarii silite, data la care s-a infiintat poprirea ,sau data la care banii au fost virati in cont? si care este baza legala?
In cazul unei plangeri penale, termenul de prescriptie al faptei se calculeaza de la data savarsirii faptei pana la data inregistrarii plangerii, sau de la data savarsirii faptei pana in momentul inceperii cercetarilor penale?
Cu stima,
In cazul in care doriti sa depuneti o plangere penala, data savarsirii infractiunii este data la care s-a efectuat actul/actele/fapta/faptele care v-au prejudiciat.

Dati mai multe detalii despre fapta care v-a prejudiciat ca sa putem da un raspuns concret.
Buna dimineata
Revin cu detalii. In urma unei sentinte civile, deoarece debitorul nu a executat-o de bunavoie, am apelat la serviciile unui executor judecatoresc, cerere inregistrata in data de 03.12.2009.
- in data de 26.01.2010 executorul judecatoresc a solicitat incuviintarea executarii silite judecatoriei sectorului 1, cerere incuviintata prin incheierea din data de 17.02.2010 ( dupa aproape o luna, desi legea prevede altceva).
- in data de 05.03.2010 s-a infiintat poprirea pe conturile debitorului
- prin adresa din 16.03.2010 i se comunica executorului judecatoresc ca s-au blocat conturile debitorului
- in data de 24.03.2010, a fost virata in contul executorului judecatoresc suma de bani stabilita prin sentinta civila, actualizata cu rata inflatiei, iar in data de 24.04.2010, executorul judecatoresc a virat in contul meu suma stabilita prin sentinta civila.
- `in data de 23.03.2010, debitorul depune contestatie la executare, iar prin sentinta civila din 27.07.2010, Judecatoria sectorului 2 anuleaza executarea prin poprire pe raza sectorui 2 si actele de executare aferente, mentinand actele de executare intocmite pana la data de 05.03.2010 inclusiv. Mentionez faptul ca debitorul avea sediul in sectorul 1, iar tertul poprit in sectorul 2,or potrivit art. 373 al.2 c.pr.civ., instanta de executare este judecatoria in circumscriptia careia se va face executarea,iar executorul judecatoresc nu a avut si incuviintarea judecatoriei sectorului 2.
- in data de 01.02.2013 debitorul a solicitat intoarcerea executarii silite, iar prin sentinta din 13.08.2013 s-a dispus intoarcerea executarii silite.Mentionez ca la toate procesele am fost anuntat prin afisare , pe care nu le-am gasit. Am gasit doar sentinta civila din 13.08.2013, prin care se dispunea intorcerea executarii silite la care am formulat recurs, recurs care mi-a fost respins prin sentinta civila din septembrie 2014.
- in data de 24.02.2015 am formulat plangere penala impotriva executorului judecatoresc, sub aspectul savarsirii infractiunii de abuz in serviciu, plangere care a fost clasata de procurorul de caz, pentru implinirea termenului de prescriptie, pentru ca au trecut mai mult de 5 ani din momentul in care executorul judecatoresc a solicitat incuviintarea executarii silite pana in momentul depunerii plangerii. Or,asa cum se mentioneaza in sentinta civila din 27.07.2010 se anuleaza executarea orin poprire pe raza sectorului2, MENTINAND ACTELE DE EXECUTARE INTOCMITE PINA LA DATA DE 05.03.2010 InCLUSIV, iar solicitarea incuviintarii nu face parte din actele de executare.
-am contestat ordonanta la prim-procurorul parchetului care a mentinut solutia de clasare pentru implinirea termenului de prescriptie, dar pentru ca au trecut mai mult de 5 ani din momentul savarsirii faptei ( solicitarea incuviintarii din data de 26.01.2010 si infiintarea popririi pe conturile debitorului din data de 05.03.2010) si data la care a FOST INCEPUTA URMARIREA PENALA, respectiv 11.03.2015. Or, asa cum am precizat si anterior intanta a mentinut toate actele de executare intocmite pana la data de 05.03.2010 inclusiv. Cum poate fi considerata data savarsirii faptei data intocmirii unui act despre care instanta spune ca este corect intocmit si nu-l anuleaza? In baza carui art. din cpp termenul de prescriptie se calculeaza din momentul savarsirii faptei pana in momentul inceperii urmaririi penale?
Cred ca am fost destul de explicit si astept un raspuns cat mai clar si cat mai repede.
Cu deosebita stima