Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Durata mare clasare dosar in urma retinerii Permisului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Durata mare clasare dosar in urma retinerii Permisului pentru Alcool 0.42 in sange

In urma cu aproape un an 08 iunie 2014 mi-a fost retinut permisul in urma unui control in trafic in care s-a stabilit ca am consumat alcool. Valoarea pe aparatul de masurare a alcoolemiei a fost de 0,53 iar in urma prelevarii probelor de sange a rezultat valoarea de 0,42. Stiu ca peste 0,8 in sange se anuleaza permisul insa eu aveam 0,42. Abia acum cateva zile am primit un raspuns de la politie cum ca s-a cerut recalcularea alcoolemiei de catre procuror. Aceasta a fost facuta la IML Iasi dar mi s-a spus ca nu are politia bani pentru plata facturii si ar mai putea dura inca un an, asa mi s-a comunicat :O . Va rog din suflet, stiti cum as putea grabi recuperarea permisului? Am inteles ca am gresit , recunosc dar dupa lege trebuia sa am permisul inapoi in octombrie (dupa max 120 zile) NU DUPA 2 ANI. Va multumesc
Banuiesc ca prelevarea s-a situat la un moment indepartat depistarii in trafic, din moment ce se solicita calculul retroactiv.
Intr-adevar daca nu achitati contravalorea calculului retroactiv mai poate dura destul de mult.
Avand in vedere ca nu cunosc situatia de fapt, mai mult nu va pot spune.
La aproximativ 30 min. de la oprirea in trafic mi s-au prelevat cele doua probe...va multumesc totusi pentru raspuns
BogdanCbi, utilizator
Ce valoare a avut prima si a doua proba biologica?
Nu am idee fiindca nu s-a deranjat nimeni sa ma anunte in vreun fel...doar dupa ce am fost de nenumarate ori la ei, intr-un final mi-au spus rezultatul alcoolemiei. Stiu doar de acea valoare de 0,42 care presupun ca e o medie a celor doua prelevari.. e tot ce stiu
Parerea mea este ca nici dvs nu sunteti foarte interesat avand in vedere ca nu aveti nici o informatie clara despre acest dosar penal, iar daca nu faceti ceva in sensul asta, ei nu o sa se deranjeze in continuare, probabil o sa va contacteze cand vor avea rezultatul calculului retroactiv/