avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in constatare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in constatare

Buna ziua,
In anul 2006 am cumparat cu factura fiscala de la o societate un imobil pe care l-am achitat cu chitanta. Societatea a intrat in insolventa iar bunurile au fost vandute cu contract autentic catre o persoana fizica. Astazi, noul proprietar nu vrea sa recunoasca dreptul meu de proprietate fiindca el si-a intabulat atat cladirile cat si terenul. Cum sa procedez sa intabulez aceasta cladire. Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 00:26, 20 Mai 2015
Nu se intelege:
- Cum ati cumparat "cu factura fiscala" si ati achitat "cu chitanta" ?
Chitanta si factura sunt legal intocmite, au antetul, semnatura si stampila societatii ?
- Imobilul este doar constructie sau are si teren ?

Din text rezulta ca nu aveti un contract de vanzare legal valabil.
Daca imobilul are si teren, chitanta dvs. are valoarea unei promisiuni de vanzare.
In acest caz Dvs. nu aveti un drept de proprietate ci doar un drept de creanta asupra sumei platite.

Societatea nu a respectat promisiunea de vanzare si a vandut unui tert - poate fi in culpa (?).
Se poate face in instanta o actiune pt. pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare.

Situatia trebuie analizata de un avocat.
Greu sa se faca act de vanzare cumparare astazi cand promisiunea e din 2006.

Ati intrat in posesia imobilului, l - ati folosit?

In orice caz factura si chitanta nu valoare titlu de proprietate si cred ca si dvs cunoasteti acest fapt.
Vedeți că este prescrisă acțiunea- conform art.3 al Decret 167/1958 coroborat cu art. 1. aceasta fiind o excepție de fond dirimantă și absolută

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tot intabulare gavril.magurean gavril.magurean am cumparat un teren de la o persoana,persoana respectiva avea titlu de proprietate,insa nu era intabulat . persoana a murit si eu acuma vreau sa mi intabulez ... (vezi toată discuția)
Valabilitatea unei promisiuni de vanzare cumparare max36 max36 Buna ziua,in 2006 tatal meu a facut o promisiune de vanzare cumparare a unui teren in urma careia a primit o suma de bani Contractul de vanzare cumparare ... (vezi toată discuția)
Prescriptie_promisiune vanzare cumparare hajnal hajnal La data de 24.08.2011 s-a incheiat o Promisiune de vanzare – cumparare, avand ca obiect obligatia Promitentului Vanzator de a vinde Promitentului Cumparator ... (vezi toată discuția)