Forum Discuţii juridice Executare silită Pot fi executat silit?
Discuție deschisă în Executare silită

Pot fi executat silit?

Buna ziua,

Am 3 credite datand din anul 2008, ultima rata platita a fost aproximativ in 2010, ca urmare am fost executat silit pe unul din credite iar pentru cel de-al 2-lea credit am semnat un contract de esalonare cu Kruk in 2014. Intrebarea este: cele 2 credite ce nu au fost executate silit pot fi prescrise? Am facut o tampenie ca am semnat contractul de esalonare cu Kruk? Prescrierea se face dupa 3 ani de la data ultimei plati a ratei daca creditul nu a fost pus sub executare silita?
cata_tm_83, utilizator
Nu am cerut prescrierea in instanta deci la momentul semnarii cu Kruk nu era prescrisa desii trecusera mai mult de 3 ani de la data platii ultimei rate. Se mai poate face ceva?