Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dispozitie de plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dispozitie de plata

Buna ziua! Lucrez ca vanzator la o firma care comercializeaza bijuterii, pana luna trecuta ne luam salariile din incasarile care le faceam si scoteam banii din casa cu dispozitie de plata. Incepand de luna asta contabila ne-a zis ca nu mai avem voie sa facem dispozitii de plata si ca salariile le vom lua de la sefii nostri in plic. Este o situatie putin cam nasoala avand in vedere ca nu se prea respecta ziua de salariu . Este adevarat ca exista lege in privinta dispozitiilor de plata? Multumesc mult !
Exista o lege complexa, despre felul in care se tine contabilitatea - Legea 82/1991 republicata - legea contabilitatii.