Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestaţie decizie de pensionare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestaţie decizie de pensionare

Deci,nu stiu cum sa incep,este pentru prima data cand postez pe acest forum.Lucrurile stau in felul urmator:
-Bunica mea ,a cerut pensia anticipata care i-a fost refuzata de catre casa de pensii pe motiv ca nu a avut o adeverinta in regula cu ajutorul careia putea acumula anii necesari pentru a se pensiona ! La aflarea vestii,am urmat calea tribunalului si am chemat in judecata Casa de Pensii (asta se intampla anul trecut).Ei bine cam asa s-a incheiat procesul : Admite acţiunea formulată de reclamanta "D G" în contradictoriu cu pârâta Casa Judeţeană de Pensii. Anulează decizia nr. 19841/25.07.2014, ca nelegală. Obligă pârâta să emită reclamantei o nouă decizie de revizuire a dreptului la pensie, în care la determinarea vârstei standard de pensionare și a stagiului complet de cotizare să valorifice și perioadele 01.02.1983-01.06.1994 și 01.04.1996-01.11.1997, în care a desfășurat activitate în grupa II de muncă, în procent de 100%, așa cum rezultă din adeverinţa nr. 725/03.12.1997 emisă de SC Avicola SA . Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 400 lei reprezentând cheltuieli de judecată - onorariu de avocat. Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunal. Pronunţată în ședinţă publică , astăzi, 18.03.2015 (am preferat sa cenzurez numele pentru ca nu are asa importanta)
Ei bine ceea ce vreau sa va spun este ca , Casa de Pensii au facut apel avand acest drept! Intrebarea mea este urmatoarea: Se vor judeca la Curtea de Apel Bucuresti banuiesc,asadar, este posibil ca la Curtea de Apel sa se schimbe situatia sa ii dea dreptate Casei de Pensii?Cam cat dureaza procesul?Mai avem nevoie de avocat?Este necesar sa se prezinte acolo?Vi se pare normal ceea ce se intampla in tara asta,sa nu ti se recunoasca dreptul la pensie,anii pe care i-ai trudit o viata intreaga pentru o batranete linistita?
Va rog frumos cei care imi raspund,sa o faca detaliat!
Multumesc anticipat!
Dosarul se va judeca in apel de Curtea de Apel. Veti primi prin posta motivele de apel ale Casei de pensii si veti putea sa va aparati/raspundeti intr-o intampinare care va trebui depusa in 25 de zile.

Curtea va judeca dosarul (probabil in max 2 termene de judecata), decizia pronuntata fiind definitiva. Solutia ramane deschisa in functie de probele dosarului si de modul cum se formuleaza motivele de apel, respectiv apararile dvs.

Cat despre a va angaja sau nu un avocat, decizia va apartine. Onorariul acestuia va fi recuperat de la parata asa cum s-a intamplat si la fond daca veti castiga.

La fel in privinta prezentei in instanta. Partea se poate prezenta personal, isi poate angaja avocat sau poate solicita judecarea in lipsa, important este sa fie citata.
Corectati-ma daca gresesc:
Eu am de gand in momentul in care imi ajunge prin posta de la Curtea de Apel instiintarea cum ca a noastra Casa de Pensii a facut apel sa redactez o "scrisoare" in numele bunicii mele care ar suna astfel

" Am fost instiintat de catre dvs,Curtea de Apel pentru apelul facut de catre Casa de Pensii.Din pacate,serviciul nu imi permite deplasarea la Bucuresti pentru a ma prezenta la proces,deoarece in urma refuzului categoric al Casei de Pensii de a ma pensiona,am continuat sa muncesc pentru a-mi asigura traiul de zi cu zi.
Solicit judecarea mea in lipsa,considerand ca dovezile sunt necesare pentru a mi se da dreptate."

Am simplificat cat de cat, ideea in sine este aceea de a nu ma prezenta la proces,deoarece timpul chiar nu-i permite bunicii sa se prezinte din pacate .
In alta oridine de idei,daca redactez o asa scrisoare,trebuie trimisa normal prin posta,nu?
Si inca ceva,dupa redactarea scrisorii,mai am nevoie de un avocat?Ca sa ce?

Inca o data,vreau explicatii detaliate,chiar am nevoie!

Multumesc aniticipat!