Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Blocare acces proprietate privata (curte)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Blocare acces proprietate privata (curte)

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa aflu cum pot sa-mi rezolv urmatoarea problema: locuiesc la curte, iar in fata portii sunt mereu parcate autoturisme, care imi blocheaza accesul. Mentionez ca, exista un "trotuar" (nu este amenajat), cu bordura inalta, iar conducatorii auto parcheaza langa bordura, dar in fata portii. Uneori, parcheaza "bara la bara" si nu reusesc sa ma strecor printre ei. Am facut o cerere la Primaria de domiciliu pentru montarea a doi stalpi in fata portii, dar, dupa 3 luni de zile de asteptare, au venit si mi-au spus ca nu au voie sa-mi puna acei stalpi pentru ca sunt in strada. Care sunt drepturile mele ca proprietar daca eu nu pot avea acces la locuinta proprie? Pe poarta am afisat un anunt cu "interzis parcarea", dar este ignorat total. Nu cred ca, e o solutie sa sun la politie zilnic, pentru a mi se elibera accesul. Care ar fi solutia? Multumesc!
De ce sa nu sunati zilnic la Politie pt. a constata contraventia si a aplica sanctiuni ?
Poate se plictisesc si gasesc o solutie mai buna.
Le lasati cate o notificare in geam, in cateva zile sunati si la politie. Daca ati avea numele si adresele lor, ar fi si mai bine.
Fiind domeniu public , unde nu este interzisă staționarea, din păcate, nu prea aveți ce face(de altfel nici poliția)Totul depinde de bunul simț și de respectul pe care ar trebui să-l dovedească oricine. Dar acesta lipsește cu desăvârșire, la noi.