Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Info personal - pensie de intretinere ex-sot dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Info personal - pensie de intretinere ex-sot dupa divort

Buna Ziua,
Va explic in mare care este situatia pentru ca, efectiv nu stiu cum sa ies din impas. Sant casatorit de 33 de ani, stau in gospodaria sotiei. Cat au trait socrii,am indurat multe,pentru ca ei nu erau de acord cu casatoria ficei lor,cu subsemnatul.
Au rezultat din casnicie 2 copii(fata si baiat). Fata este casatorita(33 ani),baiatul nu(31 ani). Feciorul sta cu noi, nu este comunicativ, cu mine,sare la scandal, are pretentii ca eu sa-i muncesc "puternic" in gospodarie,sotia il sustine.
Sant pensionat ptr.limita de varsta(61 ani-1341lei pensia), baiatul este calificat dulgher si munceste cu o echipa la "negru".Iarna nu are bani, il intretinem.Sotia ma jigneste continuu, in mod vulgar, cu voe tare si aud vecinii. Ma simt f.jenat.Sotia nu are pensie, o intretin eu. Ma bate gandul sa plec din casa pe care am facut-o amandoi, dar sant constient de faptul ca nu are mijloace de subzistenta.
Daca intentez actiune de divort, ma poate obliga legea sa-i dau o parte din pensie? Eu nu am pretentie la nimic din gospodarie, haine si acte.
Va multumesc.#-o
Aveti dreptate, este vorba despre prestatia compensatorie, userul era interesat daca ar putea fi obligat sa plateasca ceva dupa divort, mi se parea normal sa stie si de existenta acestei prestatii compensatorii la care eu in mod gresit i-am spus pensie intretinere.
Multumesc,casa in care locuim amandoi este facuta impreuna.Casa batraneasca este mostenire.Dupa decesul socrilor, am convenit cu sotia ca sa treaca totul pe numele ei.
Aveti dreptul la 1/2 din casa facuta impreuna. Chiar daca ati convenit sa treceti totul pe numele sotiei, inclusiv casa facuta impreuna, puteti dovedi ca ati contribuit la construirea casei si la imbunatatirile aduse dupa trecerea acesteia pe numele sotiei. In consecinta, tot aveti dreptul la o cota parte.
Multumesc mult.