Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract comodat

Contracul de comodat prin care se constituie darea in folosinţa gratuita către Comodatar, a unui spatiu pentru a servi Comodatarului drept sediu social trebuie urmat si de anumite documente financiar contabile emise in baza acestui contract cu titlu gratuit?
Buna ziua,
Contractul de comodat este un contract cu titlu gratuit.
Daca prin continutul sau comodatarul s-a obligat ca sa suporte anumite costuri privind imobilul pe perioada derularii sale (intretinere , reparatii, etc) atunci actele care dovedesc aceste fapte trebuiesc atasate la contract daca le solicita comodantul la incetarea contractului.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu trebuie asimilat cu factura cu discount 100%, care ar genera cheltuieli cu chiria si venituri financiare in paralel.
In concluzie, contractul nu trebuie urmat de alte documente financiar-contabile.

Succes!