Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedierea in cazul societatilor cu mai putin de 20 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedierea in cazul societatilor cu mai putin de 20 de angajati

Buna ziua,

Conform Codului Muncii:
"Prin concediere colectiva se intelege concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu tin de persoana salariatului, a unui numar de:a) cel putin 10 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100 de salariati;"

In cazul unei societati comerciale cu 12 angajati, daca se doreste sa fie concediati 11 dintre acestia, aceasta este considerata concediere colectiva? (si corespunzator trebuie sa fie aplicate prevederile CM prevazute pentru astfel de concediere?).
Concedierea se face urmare restrangerii activitatii iar cel de-al 12-lea angajat este o doamna aflata in concediu de maternitate.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Cu stima,
Sandu Gheorghe
Deoarece aveti mai putin de 20 de salariati concedierea oricarui numar de salariati este concediere individuala.
O societate care are sub 20 de salariati si care ii concediaza pe toti nu intra sub incidenta prevederilor legale privind concedierea colectiva.
Multumesc!