Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de comision in vanzarea terenului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de comision in vanzarea terenului

Buna ziua

In cazul in care sunt intermediar din partea cumparatorului in vanzarea unui teren, ca persoana fizica si realizam un contract de prestari servicii imobiliare, trebuie sa am un pfa, pentru ca vanzatorul sa-mi vireze comisionul? Exista vreo lege in acest caz, care spune ca pot fi intermediar si ca persoana fizica neautorizata?

Daca facem contractul in care este precizat totul ce suma trebuie sa vireze vanzatorul in final si taxele de impozit vor fi platite catre stat, trebuie sa primeasca el o factura sau este de ajuns contractul ca dovada ca a facut transferul? Multumesc
Este o activitate economica( poate ocazionala) dar este
Deci trebuie o forma de organizare:
Ori angajat la el...
ori conv civila
ori PFA la tine si factura catre el.