Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie droguri de mare risc pentru consum propriu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie droguri de mare risc pentru consum propriu

Buna ziua!
In urma cu cateva zile, la o perchezitie in masina personala a unui prieten a fost gasit acesta si inca 2 amici cu droguri asupra lor. Amicul meu detinea aprox. 2g de canabis, iar ceilalti doi tot cam atat. Toti au declarat ca sunt pentru consum personal, astfel cred ca au fost incadrati in legea 143/2000 privind posesia si consumul ilicit de droguri. Mentionez ca perchezitia s-a desfasurat in alta localitate decat cea de domiciliu si ca nu a fost nevoie de o perchezitie propriu-zisa fiindca amicul meu, aflat la prima adatere, a fost foarte cooperant si a recunoscut din prima posesia substantelor. Au mers la politie pentru a depune declaratiile si li s-a spus ca vor fi contactati de un procuror in vederea altor declaratii
Vreau sa stiu:
- Cat va dura, cu aproximatie, pana cand vor fi contactati de procuror?
-Este necesar sa contacteze un avocat?
- Care sunt pedepsele pentru aceasta cantitate? Si daca cantitatea influenteaza intr-un fel sau altul pedeapsa?
-Unde trebuie sa se prezinte amicul meu? La procuratura din raza domiciliului sau in localitatea unde a fost prins?
Multumesc frumos!
Sa asteptati sa va cheme parchetul.
Nu ar strica sa aveti avocat ca sa nu va treziti ca dati declaratie aiurea si apoi dati de belele.
La DIICOT nu o sa fie asa cum a fost cand v-au gasit cu drogurile...
Multumesc frumos pt raspunsul promt! Ce doriti sa spuneti prin:"La DIICOT nu o sa fie asa cum a fost cand v-au gasit cu drogurile... "? Credeti ca o sa fie un interogatoriu mai drastic? Ce se poate face pentru minimizarea pedepsei? Si care este aceasta?
Interogatoriul o sa fie mai drastic si de aceea nu ar strica sa aveti avocat.
O sa va intrebe de cate ori ati consumat, de la cine cumparati,etc.