avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie droguri de mare risc pentru consum propriu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie droguri de mare risc pentru consum propriu

Buna ziua!
In urma cu cateva zile, la o perchezitie in masina personala a unui prieten a fost gasit acesta si inca 2 amici cu droguri asupra lor. Amicul meu detinea aprox. 2g de canabis, iar ceilalti doi tot cam atat. Toti au declarat ca sunt pentru consum personal, astfel cred ca au fost incadrati in legea 143/2000 privind posesia si consumul ilicit de droguri. Mentionez ca perchezitia s-a desfasurat in alta localitate decat cea de domiciliu si ca nu a fost nevoie de o perchezitie propriu-zisa fiindca amicul meu, aflat la prima adatere, a fost foarte cooperant si a recunoscut din prima posesia substantelor. Au mers la politie pentru a depune declaratiile si li s-a spus ca vor fi contactati de un procuror in vederea altor declaratii
Vreau sa stiu:
- Cat va dura, cu aproximatie, pana cand vor fi contactati de procuror?
-Este necesar sa contacteze un avocat?
- Care sunt pedepsele pentru aceasta cantitate? Si daca cantitatea influenteaza intr-un fel sau altul pedeapsa?
-Unde trebuie sa se prezinte amicul meu? La procuratura din raza domiciliului sau in localitatea unde a fost prins?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:08, 25 Mai 2015
Sa asteptati sa va cheme parchetul.
Nu ar strica sa aveti avocat ca sa nu va treziti ca dati declaratie aiurea si apoi dati de belele.
La DIICOT nu o sa fie asa cum a fost cand v-au gasit cu drogurile...
Multumesc frumos pt raspunsul promt! Ce doriti sa spuneti prin:"La DIICOT nu o sa fie asa cum a fost cand v-au gasit cu drogurile... "? Credeti ca o sa fie un interogatoriu mai drastic? Ce se poate face pentru minimizarea pedepsei? Si care este aceasta?
Interogatoriul o sa fie mai drastic si de aceea nu ar strica sa aveti avocat.
O sa va intrebe de cate ori ati consumat, de la cine cumparati,etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posesie de droguri pentru consum andre111 andre111 buna ziua in decursul acestiu an sa efectuat o perchezitie domiciliara la locuinta mea ,unde s-au gasit 3 plante de canabis care au prezentat cantitatea de 4 ... (vezi toată discuția)
Procedura posesie de droguri Uergur Uergur Buna! In urma cu 3 luni am fost prins cu o cantitate de 0.5-0.6g de canabis de catre politia locală. Dupa ce am fost la sectie, mi s-a luat o declaratie in ... (vezi toată discuția)
Trafic de droguri /canabis-recunoasterea vinovatiei tiberyu tiberyu va salut cu respect am si eu o mare problema si de aceea cer parerile dvs in speranta de a ma folosi de ele intr-un proces penal. mai intai sa va povestesc ... (vezi toată discuția)