avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cui apartine Ghena exterioara de langa Bloc?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cui apartine Ghena exterioara de langa Bloc?

Cui apartine Ghena exterioara de langa Bloc ?

ADP,Spatiului Blocului, Primariei.

Avem un conflict fata de aceasta tema.
Langa Bloc sa construit un P+2+2 Mansarde aprobat bine inteles de Primarie(ca blocurile cum sa fie si ele de P+ 4??????????? BLOC NOU.
Iar noi ne certam cu problema GHENEI de Langa BLOC.

Au dreptul sa depoziteze gunoiul,la ghena aplasata langa blocul vechi (spatiul este in itretinerea Blocului Vechi)etc in ea?????

Noi platim o femeie de servici care face curat la aceasta GHENA (blocului vechi in zona),ei nu platesc(blocul nou in zona)dar au contract de ridicare a gunoiului.
Cine la dreptul sa arunce gunoiul la aseasta ghena ?????????
Cel mai recent răspuns: MBELGIANU , utilizator 18:13, 27 Mai 2015
Pentru raspuns la obiect este necesar sa precizati statutul terenului
Daca este imobil de locuit in comun dar nu zona rezidentiala,atunci terenul apartine domeniului public
Fara date relevante este hazardat a emite raspuns referitor la
Cine la dreptul sa arunce gunoiul la aseasta ghena ?????????

De regula astfel de probleme se solutioneaza de catre reprezentantii asociatiilor de propietari din vecinatatea ghenei impreuna cu prestatorii de servicii din cadrul regiilor aflate in colaborare cu autoritatea publica locala
Terenul este in custodia blocului vechi.
Asociatia de propietari a blocului vechi intretinea terenul,respectiv Ghena de gunoi.
Din raspunsul primit inteleg ca terenul din jurul Blocului Vechi este al Primariei.
Primaria poate face ce vrea cu el.
Daca nu ingrijesc acest teren Primaria ma amendeaza!
etc
Statul,prin forurile lor conducatoare fac ce vor????????????
Multumesc de raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, locuiesc intr un bloc care are ghena de gunoi pe ... BAlexandru1 BAlexandru1 Buna seara, Locuiesc intr un bloc care are ghena de gunoi pe scara fiecarui etaj. Am inteles ca este ilegal sa arunci/lasi gunoiul in fata/spatele blocului. ... (vezi toată discuția)
Ghenele si spatiile verzi gabist2000 gabist2000 Salutare, m-am mutat intr-un complex rezidential care este intr-o continua crestere dar observ ca ce era de construit pe langa blocul meu s-a terminat si am ... (vezi toată discuția)
Ghena gunoi amplasata prea aproape de geam Tiberiu9 Tiberiu9 Buna ziua! Am o problema cu amplasarea unei ghene de gunoi a blocului vecin la o distanta mai mica de 5 metri de geamul meu. Administratia blocului in care ... (vezi toată discuția)