avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

daca nu am respectat toata perioada de preaviz si am primit comunicare,adica concediere prin neprezentare,cand inceteaza contractul meu dupa evaluare sau de la data neprezentarii la serviciu?multumesc!
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 22:30, 27 Mai 2015
Buna seara,
In cazul nerespectarii termenului de preaviz in cazul demisiei, angajatorul poate demara procedura cercetarii disciplinare. Daca se va aplica sanctiunea concedierii disciplinare aceasta va produce efecte de la data comunicarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara in perioada de preaviz nyusziful nyusziful Buna ziua. 4 salariati - bucatari, au decis toti odata sa vina sa isi prezinte demisiile. Fara sa invoce niciun motiv, si nici faptul ca le-am fi incalcat ... (vezi toată discuția)
Demisie mariuca4 mariuca4 Daca imi dau demisia in timpul unei cercetari disiplinare prealabile mai poate face seful ceva impotriva mea? Mentionez ca deja am primit 2 convocari pt ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea preavizului... Monica H. Monica H. salariatul si a dat demisia. si nu s a map prezentat la serviciu din ziua inregistrarii demisiei......societatea solicita respectarea termenului de ... (vezi toată discuția)