avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

fratele meu a primit o decizie prin care I se comunica decizia societati de a-l concedia. Decizia prcizeaza motivele care stau la baza luarii deciziei, peroada de preaviz si data de la care se va desface CIM
La art 7 se precizeaza :"prezenta decizie poate fi contestata in termen de 45 zile calendaristice de la comunicare."
Daca acesta nu am primit decizia respectiva. La data emiterii acesta era in Concediu medical. A primit alte 2 decizie in care I se comunica modificarea termenului de desfacere a CIM ,(acesta fiind in concediu medical), dar si ca celelalte articole din decizie raman nemodificate.
A solicitat o copie a deciziei pe care a primit-o dupa 15 zile si a semnat de primire la data primirii copiei
Intrebare:
Termenul limita pana la care poate cere in instant anularea deciziei de desfacere CIM de cand decurge:
- de la data emiterii deciziei?
- dela data semnarii de primire a deciziei?
- de la data desfacerii CIM?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:43, 28 Mai 2015
Termenul de contestare curge de la data comunicarii deciziei de concediere. (data semnarii de primire a deciziei).

Actiunea o va depune la Tribunalul in raza caruia are domiciliul si este scutita de plata taxelor judiciare.
Ultima modificare: Joi, 28 Mai 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie incetare contract individual de munca cris1957 cris1957 Pot actiona in instanta angajatorul pentru ca mi-a transmis pe mail decizia de incetare a contractului de munca incepand cu o data la care ma aflam in concediu ... (vezi toată discuția)
Termenul de contestatie concediere de 45 zile se suspenda pe perioada cm? Myador Myador Daca am primit decizia de concediere (disponibilizare) prin curierat si ma aflam in concediu medical (mai sunt inca) termenul de contestatie de 45 zile se ... (vezi toată discuția)
Decizie de sanctionare si decizie de incetare contract dianarusu dianarusu Am o situatie, un salariat a fost cercetat disciplinar si i se va desface contractul de munca. Decizia de sanctionare, care i se comunica in 5 zile, este ... (vezi toată discuția)