Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

fratele meu a primit o decizie prin care I se comunica decizia societati de a-l concedia. Decizia prcizeaza motivele care stau la baza luarii deciziei, peroada de preaviz si data de la care se va desface CIM
La art 7 se precizeaza :"prezenta decizie poate fi contestata in termen de 45 zile calendaristice de la comunicare."
Daca acesta nu am primit decizia respectiva. La data emiterii acesta era in Concediu medical. A primit alte 2 decizie in care I se comunica modificarea termenului de desfacere a CIM ,(acesta fiind in concediu medical), dar si ca celelalte articole din decizie raman nemodificate.
A solicitat o copie a deciziei pe care a primit-o dupa 15 zile si a semnat de primire la data primirii copiei
Intrebare:
Termenul limita pana la care poate cere in instant anularea deciziei de desfacere CIM de cand decurge:
- de la data emiterii deciziei?
- dela data semnarii de primire a deciziei?
- de la data desfacerii CIM?
Termenul de contestare curge de la data comunicarii deciziei de concediere. (data semnarii de primire a deciziei).

Actiunea o va depune la Tribunalul in raza caruia are domiciliul si este scutita de plata taxelor judiciare.
Cornel Vasile, Consilier juridic