avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data comunicarii sanctiunii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data comunicarii sanctiunii

Art. 252. Codul muncii:

(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Am cateva neclaritati:
1. Daca nu semnezi de primire, refuzul primirii cum se inregistreaza? Pe baza a ce?

2. Data comunicarii se considera a fi data refuzului sau data la care ajunge scrisoarea si semnezi de primire?

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:11, 28 Mai 2015
maria_88 a scris:

...
Am cateva neclaritati:
1. Daca nu semnezi de primire, refuzul primirii cum se inregistreaza? Pe baza a ce?

2. Data comunicarii se considera a fi data refuzului sau data la care ajunge scrisoarea si semnezi de primire?

Multumesc mult


1. daca nu semnati personal de primire, atunci angajatorul va poate trimite decizia prin posta recomandata cu confirmare de primire.
Refuzul poate fi consemnat de angajator intr-un proces-verbal.

2. data comunicarii = data semnarii de primire
In cazul in care comuncarea unui sanctiuni disciplinare se face prin agenti procedurali sau excutori judecatoresti in loc de scrisoare recomandata, in cat timp va ajunge la destinatar?

Ce probleme pot aparea?

Acesti agenti pot livra actul respectiv si in zile nelucratoare sau sarbatori legale?

In cazul refuzului primirii la domiciliu, o poate lasa in cutia postala? Care va fi considerata data comunicarii?

Multumesc mult pentru raspunsul la obiect!
In cazul in care comuncarea unui sanctiuni disciplinare se face prin agenti procedurali sau excutori judecatoresti in loc de scrisoare recomandata, in cat timp va ajunge la destinatar?

Probabil ca ajunge mai repede decat posta ...


Ce probleme pot aparea?


acelaesi problema ca si la refuzul primirii personale sau prin posta.

Acesti agenti pot livra actul respectiv si in zile nelucratoare sau sarbatori legale?


Nu cred ca exista o astfel de posibilitate.

In cazul refuzului primirii la domiciliu, o poate lasa in cutia postala? Care va fi considerata data comunicarii?


Agentul va întocmi un proces-verbal în care va arăta aceste împrejurări. Data comunicarii va fi data cand agentul procedural s-a prezentat la domiciliul persoanei(opinia mea).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuzul angajatului de a semna avertismentul scris andrada_aylin andrada_aylin Buna ziua, Ce se intampla in cazul in care salariatul refuza sa semneze decizia de sanctionare disciplinara ( avertismentul scris). Multumesc! (vezi toată discuția)
Comunicarea deciziei de concediere donigao donigao Buna ziua, Am concediat un salariat si i-am trimis trimis decizia de concediere prin posta cu confirmare de primire. Probabil ca acesta banuieste ce este in ... (vezi toată discuția)
Citarea prin poștă: partea citată trebuie să semneze de primire? tiberiussly tiberiussly Doresc să știu dacă citarea unei părți prin poștă presupune ca acea parte să semneze de primire poștașului. (vezi toată discuția)