Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data comunicarii sanctiunii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data comunicarii sanctiunii

Art. 252. Codul muncii:

(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Am cateva neclaritati:
1. Daca nu semnezi de primire, refuzul primirii cum se inregistreaza? Pe baza a ce?

2. Data comunicarii se considera a fi data refuzului sau data la care ajunge scrisoarea si semnezi de primire?

Multumesc mult
maria_88 a scris:

Am cateva neclaritati:
1. Daca nu semnezi de primire, refuzul primirii cum se inregistreaza? Pe baza a ce?

2. Data comunicarii se considera a fi data refuzului sau data la care ajunge scrisoarea si semnezi de primire?

Multumesc mult

1. daca nu semnati personal de primire, atunci angajatorul va poate trimite decizia prin posta recomandata cu confirmare de primire.
Refuzul poate fi consemnat de angajator intr-un proces-verbal.

2. data comunicarii = data semnarii de primire
In cazul in care comuncarea unui sanctiuni disciplinare se face prin agenti procedurali sau excutori judecatoresti in loc de scrisoare recomandata, in cat timp va ajunge la destinatar?

Ce probleme pot aparea?

Acesti agenti pot livra actul respectiv si in zile nelucratoare sau sarbatori legale?

In cazul refuzului primirii la domiciliu, o poate lasa in cutia postala? Care va fi considerata data comunicarii?

Multumesc mult pentru raspunsul la obiect!
In cazul in care comuncarea unui sanctiuni disciplinare se face prin agenti procedurali sau excutori judecatoresti in loc de scrisoare recomandata, in cat timp va ajunge la destinatar?

Probabil ca ajunge mai repede decat posta ...

Ce probleme pot aparea?

acelaesi problema ca si la refuzul primirii personale sau prin posta.

Acesti agenti pot livra actul respectiv si in zile nelucratoare sau sarbatori legale?

Nu cred ca exista o astfel de posibilitate.

In cazul refuzului primirii la domiciliu, o poate lasa in cutia postala? Care va fi considerata data comunicarii?

Agentul va întocmi un proces-verbal în care va arăta aceste împrejurări. Data comunicarii va fi data cand agentul procedural s-a prezentat la domiciliul persoanei(opinia mea).