Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

In anul 2003 luna a 7-a, am luat cateva produse-electronice in rate, am platit cateva rate la magazinul respectiv dar magazinul sa desfiintat. In luna a 09. 2004 mi-a venit la serviciu retinere pe suma, pe care am platito pana in luna 11.2005 conform adresei lor cu suma respectiva.in luna ianuarie 2012 am gasit in cutia postala o hartie de ziar cu un nr. de telefon si o persoana de contact, am sunat spunand ca sunt de la o firma de recuperare credite si ca am o datorie dubla fata de suma cf. contractului, am crezut ca este o gluma si am inchis.Din luna 03.2014, trimit tot felul de instiintari, executari silite, mesaje si telefoane peste telefoane cu amenintari -nu stiu de unde au aflat nr. de telefon ca eu sunt pe cartela reincarcabila.Acum cateva zile am primit o instiintare de vizita la domiciliu ptr.analiza situatiei financiare si stabilirea unui angajament ferm cu posibilitati reale de plata, in cazul ca refuz bunurile mele-mobile, imobile, conturi bancare si depozite bancare scriu ei ca vor fi inaintate executorului judecatoresc. Intrebarea este: Cum sa procedez??
Opinia mea este ca, s-a prescris dreptul de a cere executarea silita. Oricum, ar tebui sa mergeti la un avocat cu toate actele(contract,data cand ati efectuat ultima plata,scrisori,notificari,etc) ptr.consultanta si formulare contestatie executare silita in cazul in care va incepe executarea silita.