Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Defalcare / impartire rol agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Defalcare / impartire rol agricol

Suntem doi frati mostenitori a catorva hectare de teren agricol. Succesiunea am facut-o cu niste ani in urma, dupa moartea mamei, singurul parinte. Rolul agricol este pe numele mamei si dorim sa-l defalcam intre frati, care locuim in orase diferite.
- Cine este forul/organul care are competenta aceasta? Primaria locala si-a declinat competenta.
- Cam ce acte ar fi necesare pentru defalcarea rolului?
Multumesc!
La primărie, printr-o cerere solicitați radierea rolului agricol înscris pe numele mamei. Ar trebui să existe cerere tip sau se dă Declarație pe proprie răspundere că mama a murit, anexați certificatul de deces, și solicitați radierea rolului.
Apoi, cu o altă cerere sau cu Declarație cereți deschidere de rol agricol prezentând copii după actele de identitate, actele de proprietate-(care au rezultat în urma succesiunii,)
Numai PRIMĂRIA prin primar obiect de activitate și șinerea registrului agricol.
Revin cu unele precizari si va rog sa fiti amabili sa-mi mai oferiti unele lamuriri, daca se poate:
Noi, mostenitorii, eu si sora mea, detinem urmatoarele acte:
- certificatul de mostenitori incheiat la momentul actiunii succesorale, in care este mentionata suprafata de teren si cei doi mostenitori;
- titlul de proprietate, cu toata suprafata, pe numele mamei. Ea era proprietara, noi, copiii, nu figuram in el.
- certificatul de deces al mamei. Ea a fost singura proprietara, tatal a decedat cu multi ani in urma.

De la primarie ni s-a spus ca nu poate face radierea rolului agricol al mamei si defalcarea pe cei doi mostenitori, fara a avea facut partajul prin notariat. Am aflat ca partajul inseamna multe alte operatiuni care ne-au speriat prin taxele despre care ni s-a "povestit".

Intrebare: are dreptate primarul sau se poate, totusi, face defalcarea mai usor, asa cum mi-ati spus Dvs. mai sus, doar printr-o cerere insotita de actele doveditoare?

Multumesc!