Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solicitare stabilire vizite in cadrul procesului de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solicitare stabilire vizite in cadrul procesului de pensie alimentara

Situatia este urmatoarea:
Oana in urma cu ceva timp am avut o relatie buna cu mama copilului meusi, de la divortul din urma cu 4 ani, mi-am vazut copilul( 5 ani) in fiecare week-end cel putin 24 ore la mine acasa.

in urma cu putin timp situatia s-a schimbat radical iar fosta sotia a introdus o solicitare de majorare pensie alimentara ( desi pana acum i-am transferat eu personal in fiecare luna mai mult decat cei 25% legali) si imi interzice sa imi vad copilul.

sapt viitoare avem infatisare pentru pensie iar intrebarea mea este urmatoarea:

avand in vedere ca este vb de acelasi caz, pot solicita/ formula intampinare pentru a se pune i
Dumneavoastra puteti da mai mult de 25 % dar judecatorul nu poate stabili mai mult de 25% (e limita prevazuta de lege).

Eu propun sa finalizati la primul termen procesul de pensie: astea sunt veniturile mele (adeverinta)....si atat ... (spre 25 %) ofer pentru a fi stabilit cu titlu de pensie (Rezulta in acest caz o majorare fata de suma stabilita in prima hotarare??) iar problema dreptului de vizita sa o puneti intr-un dosar separat (daca va mai fi nevoie dupa ce adoptati pozitia mai sus - de regula fostelor le trece pata interdictiei dupa adoptarea unei astfel de atitudini ). Daca va mai fi necesar, oricum cererea dvs. privind dreptul de vizita va fi cu totul altfel privita. ;) daca o separati de pensie. (cu un ochi mai bun).
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Sigur ca da , doamna avocat are dreptate....pe dumneavoastra o sa va priveasca instanta cu un singur ochi bun (oricum un castig imens pentru tata) , dar cum o va privi pe mama daca dumneavoastra veti demonstra cu extrasurile de cont ca ati virat mai mult de 25% din venit, si totusi a introdus actiune de majorare pensie? Pai va raspund eu : o va privi extraoridinar cu ambii ochi. Asta e soarta noastra, a tatilor.

Dincolo de aceste aspecte nu stiu daca legal e posibil, dar , mie mi se pare ca o solutie eleganta ar fi sa introduceti actiune separata pentru stabilire program vizitare, si la primul termen sa cereti conexarea cu dosarul de pensie alimentara. Insa nu stiu daca e posibil din punct de vedere legal.

Asa ati demonstra in acelasi proces ca, desi ati platit mai mult decat va obliga legea pentru copilul dumneavoastra si ati pastrat o relatie stransa cu el, totusi mama de la un moment dat s-a opus sa va vizitati copilul , si a mai si deschis proces de majorare pensie. Si tot dumneavoastra sunteti vazut "pe jumatate" !

custodie.comuna, utilizator
romascanu a scris:

Dumneavoastra puteti da mai mult de 25 % dar judecatorul nu poate stabili mai mult de 25% (e limita prevazuta de lege).

Eu propun sa finalizati la primul termen procesul de pensie: astea sunt veniturile mele (adeverinta)....si atat ... (spre 25 %) ofer pentru a fi stabilit cu titlu de pensie (Rezulta in acest caz o majorare fata de suma stabilita in prima hotarare??) iar problema dreptului de vizita sa o puneti intr-un dosar separat (daca va mai fi nevoie dupa ce adoptati pozitia mai sus - de regula fostelor le trece pata interdictiei dupa adoptarea unei astfel de atitudini ). Daca va mai fi necesar, oricum cererea dvs. privind dreptul de vizita va fi cu totul altfel privita. ;) daca o separati de pensie. (cu un ochi mai bun).

Stimata doamna avocat,

cunosc ce prevede legea in privinta pensiei alimentare dar nu cunosc in detaliu codurile de procedura juridica, in sensul ca ma intereseaza teoretic legal, doar din motivul de a nu pierde timpul, daca in acest proces de pensie alimentara pot cere vizitarea copilului.

stiu ca practica este cu totul alta, m-am lovit de asta, dar merita sa incerc.

in ceea ce priveste speranta dvs. este foarte posibil, dar in momentul cand fosta vine cu politia la usa sa ia copilul, fara nici un motiv logic( anuntand-o anterior ca in cateva ore ajungem noi acasa la ea, dupa cum se intampla de obicei) iar copilul se sperie si plange..... nu sunt dispus sa expun copilul la riscul de a se repeta acest fapt.

in legatura cu ochii cu care ma priveste d-na judecator oricum sunt "condamnat", binenteles tinandu-se cont de principiul egalitatii drepturilor si obligatiilor parintilor, asa ca mai important este pentru mine posibilitatea de a-mi vedea cat mai curand posibil copilul.
nicu30 a scris:

dar in momentul cand fosta vine cu politia la usa sa ia copilul, fara nici un motiv logic( anuntand-o anterior ca in cateva ore ajungem noi acasa la ea, dupa cum se intampla de obicei) iar copilul se sperie si plange..... nu sunt dispus sa expun copilul la riscul de a se repeta acest fapt.

Dar la faptul ca s-ar putea sa va duceti dvs cu politia la usa ei ca sa puneti in executare hotararea, v-ati gandit?
Nu credeti ca ar fi preferabil sa mai pierdeti acum un pic de timp decat sa riscati sa verificati varianta asta?
In conditiile in care chiar dvs. afirmati ca v-ati vazut copilul in FIECARE weekend din ultimii 4 ani, cum credeti ca pica cererea de drept de vizita alaturata uneia de majorare de pensie? Judecatorii nefiind coboratori din Marte, ci traitori printre noi, primul gand le va suna in cap cam asa: Io-te-te si la asta! Ofticat pe faptul ca fosta i-a cerut o majorare vrea si el drept de vizita, desi nu se poate plange ca nu l-a avut.

Puteti sa credeti ca sunteti gata "condamnat" ori puteti sa mai refelectati un pic asupra proverbului: fiecare pasare pe limba ei piere.
Dvs. afirmati ca fosta a venit cu politia la usa ...fara un motiv logic. Si vreti ca prin acesta simpla afirmatie sa-l faceti si pe jude sa i se para ..logic ca o femeie care va permite 4 ani la rand sa va vedeti copilul in fiecare saptamana a luat-o deodata razna. Nu credeti ca i s-ar parea mai ...logic sa caute un raspuns la intrebarea: oare de ce?

Pentru cel ce vrea sa umeze o anumita cale eu am o vorba: Faci ce vrei, dar stii ce faci?
romascanu, moderator