avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Amenda ca nu las tatal sa vada copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Amenda ca nu las tatal sa vada copilul

Buna ziua,

Daca nu are hotarare judecatoreasca tatal, poate veni la usa mea cu politia sa imi dea amenda si sa il ia la el?

Ma poate ajuta un avocat pro bono sau sa ii platesc in rate cu dosar de pensie alimentara, program vizite etc ca sa rezolv o data pentru totdeauna aceasta problema?

Multumesc

Multumesc
Cel mai recent răspuns: proastasatului , utilizator 22:05, 14 Iunie 2019
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Tatal este TATA si are aceleasi drepturi si obligatii ca si mama.
E bine sa va intelegeti pentru copil.
Nu uitati ca toate certurile si razbunarile nu pe dumneavoastra va afecteaza ci sufletul nevinovat al copilului.
Nu va trebuie neaparat un avocat in instanta ca sa stabiliti atat pensia de intretinere cat si programul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La drepturi e primul,, la obligatii mai slabut. Mereu a avut acces la copil, si cand ii zic nu ma ameninta ca vine cu politia la usa, ca imi da amenzi si ca il ia la el.

Cum fac toate astea fara avocat?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are motiv politia sa va dea amenzi.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Va adresati instantei de judecata cu o cerere in 3 exemplare solicitand sa se stabileasca un program de vizitare (cautati pe net ca gasiti modele) si o pensie de intretinere in cuantumul legal stabilit de art 529 C.Civ.
Atasati copii de pa certificatul de nastere al minorului, de pe C.i. ul dumneavoastra si alte acte de care credeti ca e nevoie.
Indicati, daca stiti, si locul lui de munca.
Politia nu va poate da amenda si nici sa va ia copilul, astea sunt vorbe de claca.
Ultima modificare: Vineri, 14 Iunie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dnule avocat nici tata nu e TATA, nici mama nu e MAMA.
Ca sa fi parinte e nevoie de ceva mai mult decat material genetic!
A fi parinte nu e nici depsre amenintari, nici despre drepturi. A fi parinte incepe cu sentimente, grija, neliniste, responsabilitate, obligatii. Drepturile sunt pe ultimul loc. Niciun om normal nu gandeste in termenii: am devenit mama/tata sa vad ce drepturi am. Normal, te coplesesc sentimentele si responsabilitati. Daca nu... esti un simplu contributor genetic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vizitarea minorului după separarea părinților. are dreptul tata să vină oricând vrea sau o poate face doar dacă există un program de vizitare? angi84 angi84 Buna ziua, Am un copil minor si pana acum am fost in uniune consensuala cu tatal baiatului. Dar ne-am certat si el a parasit domiciliul comun si acum vrea ... (vezi toată discuția)
Program vizita copil minor lidia_mmary lidia_mmary Buna ziua, Am un copil de 8 ani jumatate.Acum 8 ani fostul meu sot a fost inchis in strainatate pentru furt . Ulterior dupa 2 ani am divortat si obtinand ... (vezi toată discuția)
Solicitare stabilire vizite in cadrul procesului de pensie alimentara nicu30 nicu30 Situatia este urmatoarea: Oana in urma cu ceva timp am avut o relatie buna cu mama copilului meusi, de la divortul din urma cu 4 ani, mi-am vazut copilul( 5 ... (vezi toată discuția)