Forum Discuţii diverse Lumea în care trăim Cum se zice \\"gluma\\" in diferite limbi?
Discuție deschisă în Lumea în care trăim

Cum se zice "gluma" in diferite limbi?

Romana: gluma
Engleza: joke
Albaneza: Shaka
Bulgara: Shega
Catalana: Broma
Greaca: Asteio
Finlandeza: Vitsi
s.a.m.d.
Araba: ... Se pare ca nu exista cuvinte pentru gluma in sensul neutru pe care-l are cuvantul gluma in romana si in general in limbile europene ci doar expresii mai agresive care inseamna mai mult batjocura sau insulta decat gluma.

cred ca nu v-ati informat cum trebuie, unde trebuie... :) unele lucruri nu trebuie luate in gluma. Daca va opriti numai la ceea ce gasiti pe internet nu faceti nimic. Gluma, in fapt, este o insulta la adresa cuiva, la adresa a ceva, dar spusa cu un suras.
deka a scris:

cred ca nu v-ati informat cum trebuie, unde trebuie... :) unele lucruri nu trebuie luate in gluma. Daca va opriti numai la ceea ce gasiti pe internet nu faceti nimic. Gluma, in fapt, este o insulta la adresa cuiva, la adresa a ceva, dar spusa cu un suras.

Wa alaikum salaam! Aveti dreptate. Fac foarte multe greseli din lipsa de documentare. Acu vad ca am gresit si adresa de la profilul meu si am scris Arad in loc de Botosani. Scuze. Si sa stiti ca niciodata n-am citit Charlie Hebdo. Niciodata. Si nici Academia Catavencu nu citesc.