avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Lumea în care trăim Cum se zice \\"gluma\\" in diferite limbi?
Discuție deschisă în Lumea în care trăim

Cum se zice "gluma" in diferite limbi?

Romana: gluma
Engleza: joke
Albaneza: Shaka
Bulgara: Shega
Catalana: Broma
Greaca: Asteio
Finlandeza: Vitsi
...
s.a.m.d.
Araba: ... Se pare ca nu exista cuvinte pentru gluma in sensul neutru pe care-l are cuvantul gluma in romana si in general in limbile europene ci doar expresii mai agresive care inseamna mai mult batjocura sau insulta decat gluma.


Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 12:44, 29 Iulie 2015
cred ca nu v-ati informat cum trebuie, unde trebuie... :) unele lucruri nu trebuie luate in gluma. Daca va opriti numai la ceea ce gasiti pe internet nu faceti nimic. Gluma, in fapt, este o insulta la adresa cuiva, la adresa a ceva, dar spusa cu un suras.
deka a scris:

cred ca nu v-ati informat cum trebuie, unde trebuie... :) unele lucruri nu trebuie luate in gluma. Daca va opriti numai la ceea ce gasiti pe internet nu faceti nimic. Gluma, in fapt, este o insulta la adresa cuiva, la adresa a ceva, dar spusa cu un suras.

Wa alaikum salaam! Aveti dreptate. Fac foarte multe greseli din lipsa de documentare. Acu vad ca am gresit si adresa de la profilul meu si am scris Arad in loc de Botosani. Scuze. Si sa stiti ca niciodata n-am citit Charlie Hebdo. Niciodata. Si nici Academia Catavencu nu citesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Articole interesante Iulian MANEA Iulian MANEA Am observat ca nu este deschisa nici o discutie pe aceasta tema, asa ca am facut-o eu. Astazi mi s-a parut interesant articolul scris in Dilema veche de ... (vezi toată discuția)
In ro, statul e separat de biserica?! trope_doi trope_doi Primind o invitatie la \"inaugurarea” \"Anului Darwin”, am aflat ca [u]in RO nu se preda in scoli teoria evolutionista... Chiar e adevarat[/u]?! Nu ... (vezi toată discuția)