avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort romani in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort romani in strainatate

Buna ziua,

In acest moment locuiesc impreuna cu sotul si fiul nostru de 3 anisori in Viena.
Viata noastra de cuplu a fost foarte grav afectata de violenta fizica si verbala atat asupra mea cat si a celui mic. Noi lucram aici dar avem buletine de Bucuresti. As dori sa stiu daca pot divorta si aici sau trebuie sa venim in Bucuresti pt asta.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:19, 29 Mai 2015
Buna ziua,
Puteti divorta acolo si apoi sa transcrieti divortul in Romania sau transmiteti o imputernicire speciala unui avocat de Romania si divortati aici.
Daca ambii soti sunt de acord puteti divorta in Romania.
Daca el nu vrea divortul veti divorta in Austria daca acolo locuiti.
Daca vreti sa angajati avocat si ambii soti vor divortul se poate rezolva problema fara sa veniti in Romania.
Avocatul se poate ocupa de toate demersurile juridicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort in austria- competenta teritoriala bib30 bib30 buna ,sunt casatorit in austria ,dar amandoi suntem romani si dorim sa divortam numai ca eu inca locuiesc in austria insa ex.este in tara si nu stiu unde ... (vezi toată discuția)
Divort, exercitarea autoritatii parintesti Andreea Morosanu Andreea Morosanu Va rog din suflet sa ma ajutati.. Sunt casatorita de 5 ani si am un baietel de aproape 5 anisori! Am decis sa ma despart de sotul meu deoarece este violent ... (vezi toată discuția)
Cum se poate desface casatoria-eu locuiesc in germania misha_misha33 misha_misha33 Locuiesc de un an in Germania si doresc sa divortez. sotul meu nu e de acord, desi suntem despartiti in fapt de un an ce trebuie sa fac sa il pot ... (vezi toată discuția)