Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort romani in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort romani in strainatate

Buna ziua,

In acest moment locuiesc impreuna cu sotul si fiul nostru de 3 anisori in Viena.
Viata noastra de cuplu a fost foarte grav afectata de violenta fizica si verbala atat asupra mea cat si a celui mic. Noi lucram aici dar avem buletine de Bucuresti. As dori sa stiu daca pot divorta si aici sau trebuie sa venim in Bucuresti pt asta.

Multumesc
Buna ziua,
Puteti divorta acolo si apoi sa transcrieti divortul in Romania sau transmiteti o imputernicire speciala unui avocat de Romania si divortati aici.
Daca ambii soti sunt de acord puteti divorta in Romania.
Daca el nu vrea divortul veti divorta in Austria daca acolo locuiti.
Daca vreti sa angajati avocat si ambii soti vor divortul se poate rezolva problema fara sa veniti in Romania.
Avocatul se poate ocupa de toate demersurile juridicare.