Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaportul copilului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaportul copilului

Buna! Mergem in concediu in Bulgaria in luna iunie, iar pasaportul copilului expira in luna august, nu vom avea nici o problema la granita? Cineva imi spunea ca valabilitatea pasaportului unui copil trebuie sa fie de minim 3 luni de la data intrarii!!??
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pentru raspuns!
[ link extern ]
trebuie sa fie valabil 6 luni de la data intrarii in tara.
pt informatii certe sunati la consulat
Telefon: (0040-21) 318.79.78
gi-jane2, moderator
Eu cred ca aceasta conditie de valabilitate este doar pentru tarile in care e nevoie de viza.
In interiorul UE se poate calatori cu actele sau documentele de calatorie pana in ultima zi de valabilitate. Sigur ca n-ar fi rau sa sunati ca sa intrebati, desi tind sa cred ca informatiile de pe site-urile agentiilor de turism nu sunt chiar corecte.

Puteti intreba si la politia de frontiera romana: 021 9590.
Multumesc mult pentru raspuns! Intr-adevar am sunat la politia de frontiera si in tarile UE se poate calatori pana in ultima zi de valabilitate.