Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ctr de comodat cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ctr de comodat cheltuieli deductibile

avem un conttract de comodat pentru un autovehicul.

ctr e sub semnatura privata, e incheiat pe 9 ani si are data certa de la notariat.

beneficiarul imprumutului de folisinta este PFA.

poate PFA deduce si cheltuielile cu reparatia si intretinerea adica baterie, placute de frana, anvelope etc ?
cei de la Adm financiara au spus ca nu, ci doar benzina.

mi se pare absurd

multumesc ptr opinii

e tocmai invers :confused: :
Incepind cu 01.05.2009, cheltuiala cu benzina ne mai e deductibila nici la pfa , decit cu anumite exceptii, cele din og 34.(daca doriti, discutam )

La pct 37 si 38 din norme titlul III cf zice asa :

Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor pentru a putea fi deduse sunt:

a) să fie efectuate în interesul direct al activităţii;

b) să corespundă unor cheltuieli efective şi să fie justificate cu documente;

c) să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite.

38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:

- cheltuielile cu achiziţionarea de materii prime, materiale consumabile, obiecte de inventar şi mărfuri;

- cheltuielile cu lucrările executate şi serviciile prestate de terţi;

Acel contract de comodat va da dreptul, in conditiile enumerate, se deduceti cheltuielile de intretinere .
pentru servicii transport pentru prestatorii care iau comenzile de la sediul clientului si apoi duc documentele de plata la client se poate aplica pct.a? Mai trebuie intocmit un document justificativ (ex: declaratie cumparator/vanzator...Firma X...se deplaseaza...preia...aduce...?)ex: O firma de publicitate preia comenzile de la sediul clientului, sau le primeste prin fax/mail, etc, dar, duce documentele la client).
... nu am inteles :">
In contractul de comodat trebuie specificate obligatiile utilizatorului: cheltuieli de intretinere dar si de conservare, se obliga sa inapoize bunul in stare buna de functionare, sa raspunda in caz de pieire sau deterioarea lui, ... ... deci cam tre sa plateasca tot, si sunt cazuri unde si impozitul pe bun il preia comodatarul, ceea ce nu mi se mai pare just pt. ca proprietarul tot trebe sa plateasca ceva daca vrea sa ramana proprietar, daca nu sa vanda masina aia!
Dar cheltuielile de intretinere TREBUIE sa fie decontabile.

Pt. serviciile acelea de trnsport ... cum se factureaza? ceva taxa fixa ca si onorariu, sau pe km parcurs? Ca atunci ori calculeza km aia de transport la si de la firma a ctelor, ori mareste comisionl asta fix de taxare.