Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat cheltuieli deductibile

avem un conttract de comodat pentru un autovehicul.

ctr e sub semnatura privata, e si are data certa de la notariat.

beneficiarul imprumutului de folisinta este PFA.

poate PFA deduce si cheltuielile cu reparatia si intretinerea adica baterie, placute de frana etc ?
cei de la Adm financiara au spus ca nu, ci doar benzina.

mi se pare absurd

... Nici cheltuielile cu carburantii, decat daca utilizarea automobilului este strict necesara in vederea desfasurarii activitatii. Totusi, micile reparatii ar mai merge, cu conditia ca acest lucru sa fie stipulat in mod expres in contractul de comodat.
Acesta poate fi redactat sub forma de inscris sub semnatura privata, fara a mai fi nevoie de dare de data certa.
deci un avocat isi poate recupera cheltuielile cu benzina sau nu ? dac a vine cu bonuri etc. daca are deplsasari la trib Timisoara d ex ?

apoi ce clauza spec iala trebuie ca sa fie deductibile cheltuielile cu placutele de frana d ex? cum sa sune clauza ?