Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe si impozite pentr o PFA care este pensionar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe si impozite pentr o PFA care este pensionar

buna ziua,
sunt pensionar si vreau sa pornesc o activitate ca PFA
Ca pensionar platesc CAS si impozit pe pensie.
1.Dupa infiintarea PFA ce taxe si impozite sunt obligat sa mai platesc ?
2.Venitul ce trebuie declarat de PFA pentru calculul taxelor si impozitelor include si venitul din pensie ?
3.Care sunt cheltuielile deductibile uzuale care se pot face ? Daca inchiriez cu contract un spatiu de lucru ce va fi declarat ca sediu, plata chiriei se poate deduce?
Se poate deduce costul ( total sau partial) al abonamentului de telefonie mobila?
4.Care este suma maxima ce poate fi platita pentru achizitia de mijloace fixe sau de inventar ( calculator, soft.. etc)
multumesc
gne
Ce mi plac oamenii care numeroteaza intrebarile...

1.16 % impozit + 5.5 sanatate din venitul PFA ului
2. Nu.Pensia ramane asa cum este. Nu se amesteca...
3. da ambele. In generali ch care va produc un venit. Cand cumparati ceva va ganditi: acel bun/serviciu imi poate aduce un venit pe pfa ? Sau este obligatoriu( ex: intretinerea sediului)
4. inventar: max 2500 de lei pe bun( inclusiv tva). E cheltuiala in anul respectiv
Mijloc fix: ce depaseste 2500 ( fara maxim). Se amortizeaza in functie de bun ( 3-30 de ani)

Spor la facturat