Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs in casatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs in casatie

Buna ziua, intr-un dosar in care sunt implicate 3 pers , unul (recurent inculpat)a facut recurs in casatie fara sa implice si celelalte 2 pers (intimat inculpat). De ce acum la instanta se cere si prezenta celorlalti 2?Se poate intampla ceva celorlalti?
Daca numai o parte a declarat recurs, atunci recursul se judecata numai cu privire la persoana care a declarat recurs. Instanta o sa analizeze motivele si cu privire la ceilalti doi inculpati dar fara sa le faca o situatie mai grea.
Dar va putea putea schimba in mai bine situatia celorlalti?